Банките трупат печалби, а лихвите по депозитите остават ниски
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 4
За първите шест месеца на годината банките са постигнали печалба от 1,8 милиарда лева
Банките в България продължават да регистрират впечатляващи печалби, показват последните данни на Българската народна банка (БНБ). За първите шест месеца на годината банките са постигнали печалба от 1,8 милиарда лева, което е със 121 милиона лева или 7,1% повече в сравнение със същия период на миналата година.
Чистият доход от лихви също отбелязва ръст от 462 милиона лева, достигайки 2,7 милиарда лева към края на юни. Приходите от такси и комисионни са нараснали с 51 милиона лева и възлизат на 780 милиона лева.
Въпреки това, въпросът каква е печалбата за потребителите, които държат парите си в банки, остава актуален. Тодор Валев, един от многото вложители, споделя, че не би сменил банката си поради ниските лихви по депозитите, като отбелязва, че финансовите институции не желаят да споделят печалбите си с вложителите. „От години лихви няма, народът вече свикна, банките трупат милиарди, какво ще ги правят не знам?!“, чуди се Валев, предаде bTV.
Статистиката на БНБ показва, че средната лихва по депозитите расте, но с бавни темпове и все още е под процент за вложенията в левове. На пазара се срещат предложения за депозити с годишна лихва от 1,9%. Така например, при депозит от 10 000 лева, вложителят може да получи едва 190 лева в края на годината.
Финансовият анализатор Иван Стойков обяснява, че „малките банки са по-активни за привличане на финансов ресурс и това е логично, защото и малката банка, за да стане голяма, трябва да има ресурс“.
Според икономистите, сериозно раздвижване при лихвите по депозитите едва ли ще има в близките месеци, тъй като банките разполагат с достатъчно привлечени средства, а вложенията продължават да растат. Все пак, хората, които в момента нямат никаква доходност срещу парите си, могат да потърсят по-добри предложения на пазара. „Все пак си струва – дори един процентен пункт разлика има значение, така че има логика човек да си премести парите. Заслужава си, но няма да покрият лихвите инфлацията – поне засега“, категоричен е икономистът Стоян Панчев.
Големите печалби на банките се дължат до голяма степен на бума в кредитирането и лихвите, които се прибират по отпуснатите заеми.
Докладвай този коментар за нередност
×Лично мнение: От страна на защита на потребителя или депутати и партии,пълна тишина.Дума не обелват.Значи банките са техни и те са на банките.
Докладвай този коментар за нередност
×Мунчо: Да, БНБ е регулаторът на тези мошеници; Пиша "мошеници" защото само мошеник може да печели толкова. То всъщност БНБ, това са те, търговските банки. В БнБ винаги са спели за тези неща, щедро платени от търговските банки. Освен от лихви, много се печели и от такси. Във всяка една търговска банка има много безумни такси, както по вид, така и по размер.
Докладвай този коментар за нередност
×Колко пъти : (поне са два тази година) вдигат таксите на услугите си. И след първото повишение се отчетоха едни огромни печалби .А къде им е регулаторът БНБ? Той за какво служи? Не знам дали тук му е мястото , но искам да споделя, че на банкомата на ОББ на ул."Плиска"често му има нещо , не работи и служителките са неучтиви и надменни. Разкарват хората. Чак ми дожсля оня ден за слепец с придружител.
Докладвай този коментар за нередност
×Търгаши: Трупат "впечатляващи печалби" от кого? Банките не изплащат никакви лихви върху парите на вложителите - голямата им далавера. Щото няма Държава, за да ги контролира.