Български принос в историята на евромонетите
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Колекционерски успех за български дизайнер: Светлин Балездров създаде монета за Естония
Колекционерска монета с номинал от 8 евро, дело на българския дизайнер и преподавател в Националната художествена академия доцент д-р Светлин Балездров, е пусната в продажба от централната банка на Естония (Eesti Pank). Творческата изява на българина е част от специалната серия монети, посветени на Ханзейските градове в Естония, като поводът за изсичането на тази конкретна монета е свързан с културното наследство на естонския град Тарту.
Историята зад монетата
Град Тарту, който е част от средновековния съюз на търговски гилдии – Ханзата, се намира в южната част на Естония и има важно историческо значение за региона. Съюзът възниква през 12 век и събира на едно място търговци от цяла Северна Европа. Тарту е един от многото градове, включени в този съюз, заедно с прочути търговски центрове като Хамбург и Бремен в Германия.
Сребърната монета, изработена от Балездров, е с тираж от 5000 броя и е предназначена предимно за колекционерски цели. Монетата показва прозорец, който се отваря към кметството на Тарту, а самото име на града е включено в дизайна по начин, който подчертава културното му наследство. Визуалната игра с думата "ART" (изкуство на английски език), която се съдържа в името на Тарту, е основен елемент в художествената концепция на монетата. Типографското решение символизира артистичните традиции на града, който е обявен за културна столица на Европа за 2024 година.
Възпоменателни монети за естонската култура
Освен сребърната монета за Тарту, догодина ще бъде изсечена и възпоменателна монета от 2 евро, също по дизайн на доц. Светлин Балездров. Тази монета ще отбележи важна годишнина – 500 години от създаването на естонската писменост. Дизайнът включва стилизирано изображение на буквата „Е“, съставена от четири книги, които символизират културното развитие на естонския език през вековете. Тази възпоменателна монета ще бъде законно платежно средство в цялата еврозона, като се очаква да влезе в обращение през първата половина на следващата година.
Исторически контекст и значимост
Серията колекционерски монети за Ханзейските градове в Естония включва и други емисии, като по-ранните бяха посветени на столицата Талин и градовете Вилянди и Пярну. Последната златна монета в тази серия също е свързана с Тарту и включва портрет на момиче, вдъхновен от скулптурното наследство на църквата „Св. Йоан“ в града.
Дизайнът на монетите, които Балездров създава за Естония, е изцяло дигитален, което представлява новост за него като творец. В интервю доцентът споделя, че естонската централна банка позволява използването на компютърно генерирани триизмерни модели за проекти на монети, което му е дало възможност да експериментира с нови технологии. Тази гъвкавост в процеса на работа се е оказала предизвикателство и мотивация за Балездров, който до този момент е работил предимно с традиционни техники като гипсов модел.
Български принос в еврозоната
Това не е първият случай, в който български дизайнер участва в създаването на монети за еврозоната. Преди повече от двадесет години, дизайнерката с български произход Снежана Русева-Хойер работи по разменните монети на Германия с номинал от 1 и 2 евро, на които е изобразен националният символ на страната – орелът.
Проектът на Светлин Балездров е поредният пример за високата класа на българското изкуство в световен мащаб. Дизайнерът споделя, че е бил мотивиран да участва в конкурса на централната банка на Естония заради възможността да експериментира с нови художествени похвати и технологии, както и заради предизвикателството да създава дизайн, който да отразява естетическите принципи на скандинавския дизайн.
Очаквания и бъдещи проекти
Догодина, заедно с възпоменателната монета, отбелязваща 500 години от създаването на естонската писменост, Светлин Балездров ще продължи да работи върху нови проекти и конкурси в областта на дизайна на монети. Проектите му не само носят национално признание, но и затвърждават международния престиж на българските художници и дизайнери.
Въпреки че все още не е посещавал Естония, доцент Балездров споделя желанието си да се запознае отблизо с културата и историята на страната, към която е допринесъл с изкуството си. Творческият дух на българския дизайнер продължава да вдъхновява както в България, така и по света.