Българска платформа за къмпинг резервации стъпва в Гърция и Румъния
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Компанията привлече инвестиция от 50 000 евро финансиране от Фонда за рискови инвестиции Innovation Capital
Българската платформа за онлайн резервации на къмпинги и каравани Karavani.bg планира да навлезе на пазарите в Гърция и Румъния още в началото на следващата година. В южната ни съседка сайтът ще позволява резервации на каравани и къмпинги, а в северната – резервация на места от този тип в България.
За да подкрепи експанзията си, платформата успя да получи от фонда за рискови инвестиции Inovation Capital финансиране в размер на 50 000 евро.
Нови възможности
"В момента фокусът ни е да привличаме още инвеститори и планираме серия от събития, в които да разкажем повече за нашата компания и да търсим нови партньорства. Ще дадем възможност и на микроинвеститори да участват с капитал от 1500 лв. и нагоре. Така те ще получат малък дял в компанията, както и допълнителни ползи, свързани с отстъпки“, разказва Николай Неков, основател на Karavani.bg, цитиран от Economic.bg
Компанията планира да развие по-сериозно възможностите за реклама в платформата. Започнали са вече преговори и с други фондове за привличане на допълнителна доза свеж капитал. Но към момента основният фокус е излизането на гръцкия и румънския пазари. За момента от българския стартъп се въздържат от коментар колко каравани и къмпинги в Гърция ще са налични през платформата. 25 са местата за настаняване от този тип, които могат да се резервират през платформата на територията на България, от общо 50 къмпинга в цялата страна.
Karavani.bg стартира през 2021 г., а аудиторията на платформата е близо 100 000 души.
Предизвикателствата пред къмпинг туризма
COVID кризата вдъхна живот на много къмпинги в България и разви сектора, но пропуски в законодателството създават пречки пред това да се създадат къмпинги, с които България да бъде конкурентна на съседни държави.
Процентът нощувки в къмпинги за Европа през 2021 г е 18.5%, а за България е 0.5% официално. Неков споделя, че неофициално числата в България са от 2 до 4 пъти по-високи, тъй като не се отчитат много често къмпингите.
"Основното предизвикателство пред нас са разбиранията на голяма част от хората и асоциациите, свързани с къмпинга. Защото къмпингите далеч не са това, което бяха. Със сигурност се усеща много липсата на адаптирано законодателство, което да регламентира и да създаде предпоставки за още по-бързо и конкурентно развитие на сектора спрямо съседни държави“, разказва още Неков.
"В момента е доста трудно да се направи къмпинг, който отговаря на всички изисквания, и за момента българското законодателство забранява това да се случи в много зони", разказва още той.
Припомняме, че експерти работят по промени в категоризацията на къмпингите в страната по европейски модел.