България, Румъния и Гърция искат пътуване без граничен контрол

0
Какви ще бъдат ползите?
Какви ще бъдат ползите? Видео: NOVA

Какви ще бъдат ползите?

Предлага се премахването на контрола по сухопътните граници между България, Гърция и Румъния. Идеята е на депутата от ПП-ДБ Даниел Лорер.

През тази седмица беше отправен и призив гръцкият министър по миграцията и убежищата да повдигне темата по време на неформалната среща на министрите на правосъдието и вътрешните работи днес.

„Ползите от това ще бъдат много, но то не е панацея. Ако ние не изпълняваме стандартите и критериите, последствията може да ни се върнат като бумеранг. Това касае и правовата страна. Не на всяка цена трябва да правим нещо, ако не сме готови”. Това заяви предприемачът, политолог и икономист проф. проф. Йоаким Каламарис, цитиран от NOVA NEWS .

По думите му Атина подкрепя страната ни, и то не само в тази стъпка. „Неведнъж сме говорили, че трябва да има балкански съюз, който да подпомага страните на полуострова и на ниво Европейски съюз, но това все още не сме го постигнали”, отбеляза Каламарис.

Според него, с премахването на контрола, брутният вътрешен продукт на България и Гърция би се увеличил с над 5%. „Виждаме, че тировете чакат по границите не с часове, а с дни”, добави предприемачът и посочи, че ще има големи ползи и за туризма, тъй като пътуващите не искат да чакат твърде дълго време по граничните пунктове.

Свободното придвжване из Европа би увеличило и самоувереността на българите, смята Каламарис.

За съжаление обаче няма как представителите на трите държави просто да подпишат едно споразумение, с което граничният контрол да бъде премахнат, поясняват експертите.

"Първо трябва да направя едно уточнение за влизането ни в Шенген. Тя обаче е там още с влизането си в ЕС. С акта ни за присъединяване, в неговия член четвърти, ясно е записано, че България е страна по достиженията на Шенгенското пространство. Просто за нас има дерогации, включително граничният контрол, които трябва да бъдат премахнати поетапно, след като изпълним заложените критерии. На базата на това, процедурите, разписани в шенгенските споразумения и в настоящия протокол към учредителните договори, ясно показват при какви условия биха могли държавите от Шенген да постигнат премахването на граничния контрол. Такава е уредбата, че ние не разполагаме с ефективен механизъм", обясни доц. Христо Христев, преподавател по право на ЕС.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 5
    1
    ...
    Гърция не е ли в Шенген? Как ще стане тая работа. Такова извън-шенгенско пространство можем да си организираме с Румъния, че и двете страни не ни щат в Шенген, но вероятно румънците няма много да останат очаровани от тази идея, щото тях ние ги влачим назад. Ако не бяхме ние, те можеше вече да са в пустия Шенген.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари