Българите сме роби на собствената си държава, а се смеем на Гърция
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 1
Писмо на Йордан Дудински, който го е изпратил до редакцията на Petel.bg:
Това писание е насочено към малко, но не и по значимост, проблеми.
Проблеми предизвикващи в мен смесени чувства, но от ония смесени между хубави и лоши, а смесица от гняв, възмута, отвращение, недоверие, страх.
Чувства, от които ми се гади, плаче. Такива каращи ме да стискам зъби от „приятни“ емоции.
Да, всичко се отнася до управляващите ни.
Не си мислете, че не харесвам родината си, аз я обожавам, но това което и се случва от векове наред, поражда именно тези гореспоменати чувства. България, самото име звучи дори величествено, но всъщност само слепец би харесал това, в което тя се е превърнала днес.
Претърпяла робство от османските нашественици, държавата ни днес търпи отново робство, робството на собствените си чеда. И докато другите страни имат своя мафия, при нас, мафията си има държава. Те продължават да дерат кожата на своите поданици по – злобно и безкрупулно дори от заптиетата на пашата. Не мислете, че говоря за физическо насилие, което би било по – поносимо.
Говоря за глада, страха и притесненията с които са обременени нашите съграждани. Както споменах няма да споменавам всички проблеми присъстващи в иначе така красивата ни страна.
Те са много и дори страниците в “Word” не биха ми стигнали да ги изпиша. Ще засегна четири въпроса, които личностно ме притесняват, а смятам и че засягат много от вас. Цени на горивата, пътна обстановка, образование, заплащане на хорския труд.
Не си мислете, че съм поредния специалист по – всичко, нямам си и на идея от търговия с горива, стойността да се преработят, да се транспортират. Но не съм и сляп в този ред на мисли. И за да не говоря празни приказки, от сорта колко по – скъпо е тук, в сравнение с другите европейски държави, смятам да покажа следната извадка, за моментните цени на горивата. Ще посоча тези в България, заедно с няколко от Европейските държави единствено за пример, нямам намерение да ви отегчавам с абсолютно всички държави, а цените са в Евро за бензина:
България – 1,176
Франция – 1,346
Германия – 1,439
Италия – 1,630
Холандия – 1,637
и т.н.
На пръв поглед ще си кажете „е сравнение с другите при нас е по – ниско“, но не се залъгвайте с това драги мой читатели. Направете малка съпоставка с минималните заплати там и тези при нас, а също така това, че при нас лев-а все още си е 2 пъти по – малко от Еврото. Минималните заплати в Евро са следните от последна извадка, както следва от реда изброените вече държави, са следните:
България – 174
Франция – 1457
Германия - 1473
Италия - (няма определение като минимална заплата, но статистически данни говорят за заплащане от сорта на 1300 евро)
Холандия - 1501
Разбира се, може да проверите данните дадени от мен, може да проверите и останалите членки на ЕС, но ще достигнете единствено до моите скромни заключения – българинът е „прецакан“. Обръщайки валутата на другите страни, обръщайки главите си, обръщайки погледа си, нищо няма да се е променило. По мои прости изчисления, редно е цената на горивата в България да бъдат не в Евро, а в Лев, т.е. да си останат 1.176 , но в наша валута. От една страна, нямаме въведена Евро валута, от друга цените са несъразмеримо скъпи. За да се изравнят, излиза че Франция трябва да плаща по 13 евро за гориво… Заплащането не е единствената страна на проблема, „майната им на парите“ , както се казва в една жаргонна поговорка. Възмущението ми идва от това, че преди 2 години, когато цената на барел гориво варираше между 120-140 долара, в България цените бяха 2,67-2,72 + . Когато цените на барела паднаха на 40-60 долара цените в милата ни татковина спаднаха, факт, но само с 30-50 стотинки. По моите слаби аритметични сметки, щом на 120 долара се продаваше на 2.70, то на двойно по – ниска цена, сега братя българи, трябваше да зареждаме автомобилите си с гориво на стойност от порядъка на 1.325 – 1.360. Уви това е поредното прегърбване на народа.
Не стига това, но ни се налага да пътуваме по уникалните родни пътища. Вярно е, че те предлагат висок адреналин, какъвто бихте получили в „Дисниленд“, но и задвижват вътрешната икономика, намирайки работа на различни автосервизи. Разбирам, страна от третия свят не би могла да притежава луксозна пътна обстановка. Къде тогава отиват парите от данъците ни? Не стига, че трябва да плащаме тях, но и въведоха неуспоримо гениалната „винетна“ такса. Добре, съгласен съм! На всякъде в чужбина, за да се движиш по магистралата от град до град, плащаш магистрални такси. Разликата обаче е, че там „камъче“ по пътя не ще да видиш, камо ли кратер, в който попаднеш ли, би могъл да те изведе на околовръстното в някой китайски град. Винетните такси варират в различен ценови диапазон, за различните превозни средства, но въпросът ми е, къде е резултата от купуването на винетки. Колко жертви взе магистралата към Провадия? И при това е магистрала, за второстепенни пътища е излишно да говоря, всеки живеещ и пътуващ в България, знае че те са професионално закърпени, а след кърпежа откъртени. Къде, къде, къде? Това е елементарният въпрос, който ме вълнува, а и всеки нормален сънародник. Къде отиват парите от тези такси?
При цени вариращи от 67-1300 лева за годишен стикер.
Не стига, че лукса да живееш тук е на ниво, но и трябва да се помъчиш. Със средно образование, ще ви бъде трудно. С висше става, но и то не е достатъчно в тази объркана държава. От една страна университетите се изродиха до такава степен, че от път и над път завършват студентите. Интерес са само парите за елитните ВУЗ-ове. Но хайде… висшист си и сега какво? Толкова жестоко си ударен от реалността, че ти се иска да се върнеш пак в „унито“ и да учиш още. Завършваш с отличен, кадърен си, мислиш бързо и си силно адаптиращ. Това е изключителен плюс и предпоставка за добре платен пост, но в чужбина, в другата Европа, не и в България. Тук висшиста е подложен на изгнание от народната глупост. Младите кадри взимат от порядъка на 400-800 лв. и то в големите градове. Повечето от тях нямат и този късмет, понеже навсякъде практиката е да се търси опит. Как да се изгради такъв, след като не се предоставя шанс? Не е логично кадърните кадри в различни специалности да взимат неколкократно по – ниски заплати от своите сънародници, общи работници, в чужбина.
За заплащането открехнах, както при възгледите ми относно горивата, така и за „висшето“ заплащане. Тук темата ми е почти изчерпана. Отидеш във Великобритания, работиш 3 дни и хоп, изкарал си едномесечна българска заплата от порядъка на 700-800 лева. А всичко това с професия „общак“. Тъжно ми става да гледам, как нашите майки и бащи се трепят от работа, но пак тънат в нищета. Пак се правят сметки от сорта, колко да оставя за ток, вода, парно, антибиотик и ако е късмет храна.
До кога ще търпим това, НАРОДЕ!
Не разбирате ли, че щом вие сте се предали и сте се примирили да живеете в третия свят, няма кой да ви извади от него. А не заслужавате това, не защото сте борбени или работливи, а защото ни се полага. Не може хората, които спейки в парламента, да прибират заплати „таван +“. Не може хората, които ограбват държавата и вас, да живеят като царе. Не може вечно да сме СТАДО! Пенсионната тематика е нещо, което не мисля да подхващам, защото и там логиката нулева. Хората в България трябва да са безсмъртни, за да вземат цялата пенсия полагаща им се от всичките години труд.
Апелирам към всички, станете, отворете очи, продумайте! Не се смейте, когато Гърция се вдигне на протест, защото повярвайте, ние сме за смях. Ние не сме единни и това позволява на „управата“ да прави каквото си знае!
Нека се вдигнем всички на протест, не само докторите, не само учителите, не само таксиметровите шофьори!
ВСИЧКИ, ВСИЧКИ, ВСИЧКИ… !
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...