Българите масово инвестират в саниране на жилищата си

0
50 000 работници не достигат за енергийно обновяване на сградите
50 000 работници не достигат за енергийно обновяване на сградите

50 000 работници не достигат за енергийно обновяване на сградите

Драстично нараства броят на жилищата в България с подобрена енергийна ефективност, като се наблюдава двойно увеличение при имотите с топлоизолация, подменена дограма и климатични системи. Това сочат последните данни, представени от експерти в сектора.

Забавяне на държавните програми

Въпреки положителната тенденция при частните инвестиции, държавните програми за сградно обновяване срещат сериозни предизвикателства. Според д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на ЕнЕфект, споделено пред Bloomberg TV, подписването на договори с одобрени проекти се бави с над една година.

"Сградното обновяване води до някои интересни процеси в енергийния сектор - до намаляване на пиковото потребление, например, което означава, че директно намаляваме нуждите от поддържащи мощности, което пък е една от основните полит-икономически линии, които се пазят в момента", посочва д-р Цанев.

Недостиг на работна ръка в строителния сектор

В момента в сектора са заети 200 000 работници, но за изпълнение на всички планирани инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост и структурните фондове са необходими допълнително 50 000 души.

Частна инициатива изпреварва държавните програми

"В цяла Европа този процес е изнесен извън държавата - държавата не пречи и, ако трябва, помага малко, но процесът на обновяване на сградите на частните собственици е в ръцете на частните собственици", обяснява експертът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -2
    2
    ХА ХА ХА
    Топлоизолация, Подменена дограма и нови климатични системи- голяма смешка е това! Ама времето е най-добрият и най-точният съдник на подобни нелепи експерименти. Първо, топлоизолация със стиропор, залепен за панелна стена или облицовъчни плочи, а преди това надупчени като решето с дюбели- това си е много голяма глупост и не води до кой знае какъв ефект, освен че ще задуши стаите и няма да позволи на стените да дишат, а оттук се създава един супер нездравословен микроклимат вътре в помещенията. Нови дограми- те също задушават и водят до излишен конденз, развитие на плесен и гъби и оттук на алергии, астми, освен ако не се отваря да се проветрява с мръсен русенски въздух през пет минути. Климатици- само въртят прах, микроби и вируси във въздуха и не знам колко ще ви стоплят, ама могат сериозно да ви разболеят- ако не от банална настинка, то от мигрена, астма или нещо по-сериозно. да не говорим за ниското качество на материалите, за тяхната нетрайност във времето, за лошото изпълнение на строително-монтажните дейности и некадърните строители и т. н.
  • -2
    1
    оня
    А, нямало работници, събирай 50к манговци да лепят стиропор, и готово.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако загубите жена си в магазина, започнете флирт с друга. Вашата веднага ще дойде.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари