Българин откри нов вирус
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
Виктор Евтимов, студент в университета Drexel, Филаделфия, САЩ, стана откривател.
Наскоро от неправителствената организация “Макензи” съобщиха, че 21-годишният бургазлия е изолирал нов вирус - бактериофаг.
Откритият от него вирус е наречен Geralt и вече е част от световната база данни, след като бе представен на симпозиум на програмата SEA-PHAGES в Ашбърн, Вирджиния. Там Виктор и негови колеги от университета разказали за откритието. Той и другите участници в проекта изолирали вируси от почвата, като вземали пробите от различни места по своя преценка, обясни самият Виктор Евтимов, цитиран от 24 часа.
“Бях в първи курс, когато се включих в проекта за тези вируси. Страшно съм доволен от университета и от ръководителите. Предоставят ни възможности - като този проект например. Интересува ги дали се учим, не идват просто да четат лекции, което много ми харесва”, споделя Виктор.
“Тук, в Америка, никога не съм се усещал като чужденец и според мен това отличава Съединените щати от други държави, в които съм бил. Приемат те какъвто си и ако учиш или работиш както трябва, ти предоставят възможности за развитие. За мен бе истинско щастие да бъда изпратен на националния симпозиум, за да представя резултатите от проекта за вирусите”, каза още второкурсникът по биология.
Резултатите според него могат да се окажат изключително важни за медицината. “Бактериофагите са вируси, които заразяват бактерии и ги използват, за да се възпроизвеждат. Сравнително ново откритие са и все още има много от тях, които не са документирани. Целта на проекта, от който бях част и аз, е точно това - да се предостави възможност на първокурсници да участват в откриването, изолирането, добавянето в базата данни и в ДНК анализа на тези вируси. От медицинска гледна точка те са интересни, защото имат потенциал да предоставят нов начин да се борим с бактериални болести. Имайки предвид безотговорното използване на антибиотици, което води до нови резистентни към препаратите щамове, може да е изключително важно за медицината. Да има алтернатива”, обяснява Виктор.
Той е възпитаник на немската езикова гимназия “Гьоте” в Бургас. Негови преподаватели разказаха, че още като ученик правел впечатление на много мислещ човек.
“Виктор завърши с отличен успех, но не това е най-важното. Бях впечатлена от начина, по който се отнасяше и към учебния процес, и към съучениците си. Най-ценното, което даваме на нашите ученици, е умението да мислят, да са самостоятелни. Може би докато са в гимназията, не всички го осъзнават, но после това е решаващ фактор за добрата им реализация”, споделя зам.-директорката на гимназията Софка Бубалова.
Виктор пък признава, че не е имал дилема с какво ще се занимава след завръшване на средното си образование през 2015 година. “Откакто се помня, имам интерес към биологията. Природата и животните винаги са ми били интересни, затова и самото учене беше много естествено. Биологията никога не е била предмет, който да ми тежи, и ми е странно, че повечето ми съученици не го харесваха изобщо. Реших да правя това, което ми е най-интересно”, споделя младежът.
Още докато е в 11-и клас, отива на лятно едномесечно обучение в престижния университет в Уелс, където слуша лекции по политически науки. “Като се върна в България, призна, че било интересно, но не е неговото нещо”, разказва майка му Петя Петрова. “Тогава разбрах, че е важно да дадем на децата си възможност да пробват, да им се доверим в избора, за да намерят своя път”, разказва тя. Преподавателка е по английски, а отскоро и заместник-директор в немската гимназия.
Разказва, че още като малък синът ѝ премислял добре това, което правел. Имал, разбира се, и своя бунтарски период в тийнейджърството, опитвайки се да отвоюва собственото си аз.
“Сега ми казва, че това, което най-много го впечатлява в САЩ, са толерантността, свободата на мисълта”, казва майката на Виктор. Самата тя е имала възможност да усети това по време на обучение на учители в Колумбийския университет през октомври м.г.
“Децата в САЩ от малки разбират, че сами са отговорни за своето учене, но получават подкрепа и мотивация. Сега и ние в нашата гимназия се опитваме да прилагаме този модел, да преподаваме така, че да мотивираме учениците”, споделя Петя.
Тя не крие радостта от постиженията на сина си, който догодина ще трябва да избира специалността, в която да се профилира. Везните засега клонели към генетиката.
В същото време обаче Виктор искал да е близо до природата, която да изследва.
Биология в университета във Флорида учат още трима българи, сред тях и бургазлийката Красимира Сеизова, възпитаничка на математическата гимназия. Двамата с Виктор общуват често, имат общи теми, свързва ги и Бургас.
Виктор обаче признава, че животът на студентите във Филаделфия е доста по-различен от този на студентите в България. През свободното си време спортува или излиза с приятели.
“Събираме се да гледаме филми или разглеждаме града. Ако е хубаво времето през уикендите, отиваме до океана. Към ходенето по барове и дискотеки нямаме особен интерес, а и във Филаделфия е забранено за хора под 21 г.”, казва Виктор.
Харесва различна музика - от рап през рок до народни песни, зависи от настроението.
Близките му липсват, но в момента се възползва от възможността да се връща по-често в България, тъй като е на стаж в Германия. До средата на март ще остане в Лайпциг, за да се занимава с биологията на фоликулите.
За 5-те години в университета Drexel Виктор ще премине през три стажа по шест месеца. Има намерение да ги изкара в Европа и да опознае нови за него държави.
Той се чувства отлично в Щатите, но голямата му мечта е един ден да се върне в България.
“Не знам доколко е осъществима особено с моята специалност, но е нещо, което наистина искам”, казва Виктор.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...