Атанас Мангъров: Всеки може да се разболее от менингит, някои от тези микроби "подивяват“
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Специалистът призовава за държавна политика за борба с инфекцията и достъп до всички необходими ваксини
Седем случая на менингококова инфекция са регистрирани в България от началото на годината до момента, при шест случая за цялата минала година. Това съобщи началникът на Клиниката по детски инфекциозни болести в Инфекциозна болница в София доц. Атанас Мангъров в интервю за предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".
Специалистът обясни, че менингококовата инфекция е разпространена повсеместно, но въпреки че не е често срещано заболяване, някои от случаите протичат изключително драматично.
"Всеки може да се разболее от менингит, тъй като това са микроби," посочи доц. Мангъров. По думите му, основни причинители са 13 серогрупи Neisseria meningitidis, които нормално присъстват в носоглътката на всеки човек в различни моменти.
"Понякога по причини, които не са много добре установени, някои от тези микроби "подивяват" и могат да причинят много сериозни заболявания," обясни специалистът.
Различни форми на заболяването
Доц. Мангъров разясни различните форми на менингококовата инфекция - от най-леките като менингококово носителство или менингококов назофарингит, проявяващи се като хрема, сополи и кашлица, до по-сериозни състояния като менингококов менингит със сравнително благоприятна прогноза.
Съществуват и по-тежки форми като менингококов менингит със сепсис, при който по кожата се образуват характерни хеморагично-некротични плаки. Най-опасната форма е менингококовият сепсис без менингит, при която пациентите обикновено загиват в рамките на 24 часа.
Превенция чрез ваксини
Като превантивни мерки срещу заболяването доц. Мангъров посочи ваксините срещу най-вирулентните щамове. Това включва ваксини срещу менингококи група B, отговорни за около 60-70% от случаите, и ваксини за менингококи от групи A, C, Y, W-135, отговорни сумарно за около 30-40% от случаите.
"Едната от ваксините я има в нашата страна – това е тази за менингококи група A, C, Y, W, другата, за менингококи група B, който е по-честият, я няма, даже не е регистрирана," подчерта специалистът.
Доц. Мангъров е категоричен, че е необходимо да има държавна политика за борба с тази инфекция. "Не е нужно менингококова ваксина да бъде задължителна, не е нужно да бъде за всички, но би трябвало най-малкото да я има," заяви той.