Асоциация на езиковите центрове: Не сме по-опасни от кафе-сладкарниците
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Асоциацията на езиковите центрове в България се обяви против заповедта на здравното министерство, с която се забраняват "присъствените занятия в езикови центрове, образователни центрове, занимални и други, организирани от юридически и физически лица"
От там се чудят с какво частните образователни институции са по-опасни от ресторанти, сладкарници и барове и от образователните институции в сферата на държавното образование и дори предлагат иронично екстравагантна идея - да се кооперират с кафе-сладкарниците и да провеждат уроците си там с по 5 деца и 1 учител, коментира Сега.
"Каква е логиката да се затварят частни образователни институции, носещи огромна принадена стойност за цялата българска нация и държава, а да се оставят отворени вратички за провеждането на конгресно-конферентни мероприятия, семинари, изложения и други обществени мероприятия в присъствена форма, културни и развлекателни мероприятия, международен турнир по тенис Sofia Open 2020, както и всички заведения за хранене и развлечения?", питат от Асоциацията на езиковите центрове в България в отворено писмо до институциите и медиите.
Оттам заявяват категорично, че досега са спазвали стриктно всички предписания и противоепидемични мерки на министерство на здравеопазването - в класните стаи децата са по едно на чин, на отстояние от 1.5 м, през определен период се извършва дезинфекция на стаи и коридори, влизането и излизането в класните стаи става без децата да се засичат и т.н.
"При непрекъснатите, десетки проверки от страна на РЗИ, винаги досега сме били изрядни на 100%, като дори сме получавали похвали от тях", посочват езиковите центрове. В отговор на изразеното притеснение от министъра на здравеопазването в сутрешния блок на БНТ, че в езиковите центрове има смесване на деца от различни училища и класове, което представлява потенциална опасност за разнасяне на вируса към държавните училища, те подчертават, че разписаните от РЗИ мерки, които спазват стриктно в класните стаи, осигуряват липсата на условия за предаване на вируса. "В частните езикови центрове няма събиране на деца в междучасията, каквото е обичайно за държавните училища", подчертават от Асоциацията.
"Оставаме с усещането, че от началото на кризата с Ковид 19 има някакво специално отношение към неформалното образование или най-малкото неглижиране на проблемите ни, които не са по-различни от тези на туристическия сектор, например или ресторантьорския бизнес. Не бяхме включени в нито една от мерките за финансова и друга помощ, нещо повече, в заповедта на министъра на здравеопазването от 31.08.2020 г. ни бяха наложени рестрикции по отношение на присъственото обучение, които можем спокойно да определим като дискриминационни с оглед позволеното присъствено обучение в държавните и общински училища", посочват още езиковите центрове. Те са изпратихме писмо до здравния министър с молба за разговор и за промяна на заповедта по отношение на езиковите центрове, както и за подпомагане на неформалното образование, което е част от българския бизнес, но отговор не са получили и досега.
"Нашата работа, от която, между другото, си изкарват хляба хиляди български учители, се оценява всяка година – и то напълно обективно – от най-престижните образователни институции в Европа и света. А оценката, всъщност, са хилядите възпитаници на езикови центрове в България, приемани всяка година да следват в Кеймбридж, Оксфорд, Станфорд, Харвард и десетки други топ университети в света. Приети там благодарение на изключителното ниво на знания, показано на изпитите за сертификати на Cambridge Assessment English, IELTS, TestDaF, DELE и т.н. А тези знания, в огромната си част са придобити в сферата на т.нар. неформално образование – частни езикови и изпитни центрове, школи и занимални. Бихме искали да попитаме - кому пречи частното образование? Защо трябва да бъде унищожен бизнес, който доказано е от ключова необходимост за академичната или професионална кариера на хиляди млади хора в България всяка година", казват още от Асоциацията.
"Да, ние сме образовани и тихи хора (просто, бизнесът ни е такъв), и не дрънчим с тенджери и тигани по площади и телевизии - може би затова е решено да бъдем сложени в кюпа на "опасните" - заедно с нощните барове и дискотеки и футболните агитки.
А, може би, решението за нас е да се кооперираме с кафе-сладкарниците и да започнем да провеждаме уроците с децата там – по 5 ученици на маса плюс 1 учител", предлагат от Асоциацията и настояват да им бъде дадена възможност да съществуват.
Вчера, подобно писмо изпратиха и собственици на частни школи, занимални и образователни центрове за работа с деца, които дори заплашиха, че ще спрат да плащат данъци и осигуровки за периода, в който са затворени, ако не им бъде позволено да работят присъствено.
"Затягането на мерките, отново, обрича всички собственици на горепосочените заведения на фалит. Цялостното затваряне на държавата през март 2020 г. доведе до ръба на оцеляването голяма част от собствениците на заведения за работа с деца", се казва в писмото. В него се посочва, че държавата не е подпомогнала по никакъв начин собствениците на школи, занимални и учебни центрове, но въпреки това, всички те са показали, че са съвестни граждани, плащайки чинно задълженията си - осигуровки, данъци, такси, кредити.
"Разрешението да извършваме своята дейност е от ключово значение, за да запазим бизнеса си, създаден с изключителна любов, отдаденост и граден с години. Не са за подценяване икономическите загуби, които търпим. Стремежът ни за качество ни дава възможност да работим с два до три пъти по-малко деца от групите в детските градини и училищата (от 4 до 10 деца). Спазваме хигиенните норми. Всички цитирани изследвания до момента не посочват децата като разпространители на вируса. Дори точно обратното", казват от школите.
Оттам посочват, че в голяма част от училищата занималните, след учебните занятия, са сформирани от ученици от различни паралелки. Затова и питат защо в училище е позволено смесването на ученици от различни паралелки, а със същият аргумент се затварят езикови и други школи, и образователни центрове?
"Не води ли това до дискриминация и различно отношение към общински и частни учебни заведения?", недоумяват собствениците на школи. Те подчертават, че голяма част от родителите са избрали тях, именно защото желаят присъствена форма на обучение.
"Дистанционната форма не е решение в дългосрочен план. Настояваме детските образователни центрове, занимални, школи, да НЕ прекратяват дейността си. В противен случай ще бъдем изправени пред фалит. Колкото и малки да сме, ние плащаме данъци и осигуровки на държавата. Желаем да ни се даде правото да работим!", казват от частните занимални и предупреждават, че ако това право им бъде отнето, ще пристъпят към следните протестни действия - спиране на плащанията на осигуровки и данъци за периода, в който са затворени.
Те настояват още да бъдат обезщетени за периода, в който са възпрепятствани да работят, с директна помощ, възлизаща на 80% от заплати и осигуровки на работещите на трудови, граждански и договори за управление и 80% от наемите на помещенията, които използват.
Коронацията на крал Чарлз III е струвала 72 милиона паунда
Полицията разследва две кражби в Русе
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа