Асен Василев: Този Бюджет не е революционен
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Бюджетът е направен така, че да не изненадва никого
Имайки предвид, че бюджетът се разглежда юли месец и да стане факт и да влезе в сила от 1 август един от основните приоритети, който имахме при изготвянето на този бюджет е той да не изненадва никого, защото изненади в средата на годината и за бизнеса, и за гражданите не биха се отразили нито на бизнес средата, нито на икономическия растеж, нито на развитието на страната.
Това заяви финансовият министър Асен Василев от парламентарната трибуна, предаде БГНЕС.
"Това и необходимостта в рамките на 3 седмици да подготвим този проектозакон означаваха, че ние стъпихме на проектозакона на служебния кабинет и на макрорамката на служебния кабинет, която в голямата си част е доста разумна. Макрорамката предвижда ръст от 1,8 % на БВП, с което се очаква тази година БВП да достигне 184,5 млрд. лв. Предвижда се средногодишна инфлация от 8,7% и към края на годината инфлацията ще се очаква да спадне на 5,6 % с тенденция към намаляване", добави Василев.
Финансовият министър каза, че дефицитът е намален на 3% като това не застрашава членството ни в Еврозоната. Той уточни, че това е постигнато по два основни начина - заложени са значително по-високи приходи, както и мерки, които да повишат събираемостта.
"Очаква се тази година по този законопроект да постъпят 4,7 млрд. лв. повече данъчни приходи спрямо събраното през 2022 г. в това число 1,7 млрд. лв. повече по ДДС", поясни той. Василев каза, че данъчната ставка за природен газ се вдига обратно на 20%, докато всички останали данъчни ставки са запазени на нивата, както бяха приети в актуализацията на бюджета миналата година.
"Направихме доста прецизна проверка на капиталовите разходи", подчерта Василев и посочи, че това е направено с цел да не се ограничава реалната инвестиционна програма на държавата.
"В голямата си част в политиката по-доходите запазихме това, което беше предвидил служебният кабинет, което най-общо е 10% увеличение на системите, които не получиха увеличение миналата година. Запазена е дългосрочната политиката на доходите на учителите от 125% от средната заплата, която да се проведе считано от 1 януари. Също така са увеличени заплатите на асистенти и т.н., така че с учителските заплати целият сектор образование да се развива", уточни той.
Василев каза, че в бюджета на НЗОК са осигурени необходимите средства, за да бъдат достигнати 1500 лв. заплата за медицинска сестра и 2000 лв. за лекар. Той добави, че има предвидени 111 млн. лв. във връзка с определения нов размер на линията за бедност, както и 131 млн. лв. по Закона за личната помощ. Финансовият министър каза, че са предвидени и средства така, че МРЗ да стане от 710 лв. на 780 лв. считано от 1 януари 2024г.
"Има 38 млн. лв. за саниране, ремонт и обзавеждане на студентски общежития. Има 80 млн. лв. за изграждане, престрояване, реконструкция на детски градини. Има 5 млн. лв. за нови спортни площадки, 20 млн. лв. за компенсиране за обучение на деца, които не са приети в детски градини или детски ясли и 16 млн. лв. - 10 млн. лв. за БАН и 6 млн. лв. за Селскостопанска академия", добави Василев.
"Като цяло този Бюджет не е революционен. Той продължава политики и добри практики, които бяха започнати последните няколко години", каза още Асен Василев.