Асен Василев: Най-скандалното в проектобюджета е взимането на 7 милиарда лева дълг
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

ГЕРБ не може да защити скандалния проектобюджет
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" (ПП) Асен Василев определи като най-скандален елемент в предложения проектобюджет на държавата предвиденото взимане на 7 милиарда лева дълг. Това стана ясно от изявлението му пред журналисти в парламента в четвъртък.
Според информация на БТА, Василев е коментирал, че ГЕРБ не са защитили адекватно бюджета по време на обсъжданията, което според него не е изненадващо.
"Това, което видяхме снощи, е липса на каквото и да е защита от страна на ГЕРБ на този бюджет, но това не е необяснимо, защото бюджетът трудно може да бъде защитен", заяви политикът.
Василев акцентира върху обясненията на министъра на финансите Теменужка Петкова, според които тези средства ще бъдат използвани за раздаване извън дефицита чрез държавните предприятия и Българската банка за развитие. Това, по думите на съпредседателя на ПП, подсказва за възраждане на стари схеми за разпределение на финансов ресурс.
Другият съпредседател на "Продължаваме промяната", Кирил Петков, също взе отношение по темата, като заяви: "Ще проследяваме къде отиват тези пари".
Опозицията ясно показва намерение да следи внимателно разпределението на средствата от планирания държавен дълг, особено в контекста на безпокойството, че те могат да бъдат насочени към канали извън прозрачния бюджетен процес.