Апелативният съд намали присъдата за контрабанда на над 90 килограма хероин през „Дунав мост“

0
Решението на Апелативен съд – Велико Търново подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд
Решението на Апелативен съд – Велико Търново подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд Снимка: Агенция Митници, архив

Апелативен съд - Велико Търново измени присъда, постановена от Окръжен съд - Русе по наказателно дело за опит за пренасяне на голямо количество хероин през ГКПП „Дунав мост“

 От пресцентъра на институцията уточняват, че наложеното наказание е намалено.

Със своя присъда от 8 юни тази година Окръжен съд - Русе е признал подсъдимия Александър И. Ю. за виновен в това, че на 17 ноември 2019 година в Русе е направил опит да пренесе през границите на страната на ГКПП „Дунав мост“, трасе „изход“, без знанието и разрешението на митниците, високорискови наркотични вещества – хероин, както следва – 22 броя пакети с нетно тегло 10,972 килограма със съдържание на активно вещество диацетилморфин – 48,1%, 77 броя пакети с нетно тегло 38,435 килограма със съдържание на диацетилморфин 43,4% и 85 броя пакети с нетно тегло 42,468 килограма и съдържание на диацетилморфин 51%, или всичко с общо нетно тегло 91,875 килограма, разпределен в 184 пакета на обща стойност 7 307 875 лева, като предметът на контрабандата е в особено големи размери и случаят е особено тежък, а деянието е останало недовършено по независещи от волята му причини.

На основание чл. 242 ал. 4 вр. с ал. 2 пр. 1 вр. с ал. 1 вр. с чл. 18 ал. 1 от Нк и чл. 54 от НК, първоинстанционният съд осъдил подсъдимия на 17 години и 6 месеца лишаване от свобода за това деяние, както и да заплати 200 000 лева глоба.

Със същата присъда, подсъдимият е признат за виновен и в това, че на 17 ноември 2019 година от село Мокрен, общ. Котел до гр. Русе, на съвместен българо-румънски ГКПП „Дунав мост“, без надлежно разрешително държал с цел разпространение високорискови наркотични вещества – горепосоченото количество хероин на същата стойност, като на основание чл. 354а ал. 2 изр. 2, вр. ал. 1 от НК и чл. 54 от НК, го осъдил на 8 години лишаване от свобода за това деяние, както и да заплати 20 000 лева глоба.

На основание чл. 23 ал. 1 от НК, първоинстанционният съд наложил на подсъдимия едно общо наказание измежду определените за двете отделни деяния, а именно 17 години и 6 месеца лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален строг режим, както и да заплати глоба в размер на 200 000 лева в полза на държавата.

Срещу тази присъда са били подадени жалби от подсъдимия и неговия защитник, в които сочат неправилност на присъдата на ОС-Русе и искат нейната отмяна, като вместо това да бъде постановена нова, с която подсъдимият да бъде изцяло оправдан и по двете му повдигнати обвинения. На това основание, във Великотърновският апелативен съд е образувано ВНОХД №272/2021 г., разгледано в открити съдебни заседания на 27.09.2021 г. и 20.10.2021 г. Подсъдимият и неговият защитник са заявили, че поддържат жалбите си в съдебно заседание. В рамките на съдебното следствие е извършен разпит на четирима свидетели и на 20.10.2021 г. делото е било обявено за решаване.

В своето решение, въззивният съд приема голяма част от изводите на ОС-Русе относно приетата фактическа обстановка, с някои изключения, които са подробно изложени в мотивите. По отношение на правната квалификация на деянията, изцяло се е солидаризирал с първоинстанционния съд в изводите за вината на подсъдимия по отношение на двете му повдигнати обвинения, като намира, че не са налице основния за оправдаване на подсъдимия по тях или за приложение на друга правна квалификация. По отношение на индивидуализацията на наказанията, въззивният съд счита, че са налице и допълнителни смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, които не са отчетени от първоинстанционния съд, като при определяне на наказанието следва да се отчете значителният превес на смекчаващите вината обстоятелства и съответно същото да бъде в предвидения от закона минимум за деянието по чл. 242 ал. 4 вр. с ал. 2 пр. 1 вр. с ал. 1 вр. с чл. 18 ал. 1 от НК. като съответно следва да се измени и наложени по реда на чл. 23 ал. 1 от НК общо наказание за двете деяния. Поради това, със своето решение Апелативен съдВелико Търново намалява наказанието на подсъдимия от 17 години и 6 месеца лишаване от свобода на 15 години лишаване от свобода, като същият следва да заплати и 200 000 лева глоба. Присъдата на ОС-Русе е потвърдена в останалите и части.

Решението на Апелативен съдВелико Търново подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари