Ангел Кунчев: Време е за ограничаване на работата и на заведенията

0
Удължават и затягат извънредните мерки
Удължават и затягат извънредните мерки Снимка: БГНЕС

Очевидно е, че ще трябва да удължим мерките и след 12 ноември, когато свършва действието на сега действащата заповед на здравния министър, като всички предвидени мерки трябва да останат минимум до края на ноември, а най-вероятно, ако така се развиват нещата, и за по-дълъг период.

Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по време на редовния брифинг за разпространението на COVID-19, предаде Novini.bg.

"Мисля, че е време да помислим за ограничаване на работата и на заведенията, които не затворихме досега, до 22:00 или 23:00  часа - това са различните предлагащи храна, като ресторанти, кафетерии и т.н. Това е една от мерките, които са приложени почти навсякъде в Европа и очевидно дава някакъв, макар и не кой знае какъв огромен резултат. Опитваме се от много мерки с малки ефекти да получим големия ефект. Ограничаването на присъствената работа в офиса до 50% трябва да стане задължително. Специална препоръка към МОН - знаете, че в момента на база на изработените критерии всяко училище има право да поиска от министъра преминаване в дистанционна форма на обучение, само че при тези данни за 25 от 28-те области мисля, че е редно това да става на по-широка основа за цели области в групата от 5-и до 12-и клас. По същия начин да се преустановят всякакви извънкласни дейности и занимания на учениците, ако са извън рамките на паралелката, като това да важи и за учениците от 1-ви до 4-ти клас, тоест за всички обучаващи се", заяви доц. Кунчев.  

"Горещата ни препоръка към автономните самостоятелни висши училища е да преминат изцяло към дистанционна работа. Изключение може да се направи само за упражненията на студентите по медицина. Считам, че е редно да възстановим периода за хората над 65 години да пазаруват в "зелен коридор" от 08.00 до 10.00 часа, като през това време да не бъдат допускани други граждани, а съответно те да нямат право да пазаруват в останалата част от времето, с което се стремим да отделим най-рисковата част от населението и да ги предпазим максимално. Считаме, че по отношение на медицинския персонал, определен като контактен на коронавирус, следва да не се прилага 10-дневна карантина, а да бъдат освобождавани от карантина и да останат на работа след отрицателен PCR тест, направени минимум на третия ден след контакта, което намалява риска от предаване на заразата в много голяма степен, а и ни осигурява възможност да ползваме този персонал, от който се нуждаем", каза доц. Ангел Кунчев.

"Последното предложение не зависи от нас. То е в ръцете на законодателя, но мисля, че е много важно: спешно да се дадат правомощия на министъра на здравеопазването в условията на извънредна епидемична обстановка да командирова медицински специалисти от различни лечебни заведения. В момента цялата тежест се поема от болничната помощ. Време е колегите от доболничния сектор, които никак не са малко, да се включват в тази борба, за да бъде малко по-равномерно натоварването и здравната система да се справи", добави той.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари