Андрей Чорбанов: Данъкоплатците плащат леченията на пациентите с ботулизъм

0
Ако може такава субстанция като ботулиновия токсин да мине границата, може да мине и всяка друга
Ако може такава субстанция като ботулиновия токсин да мине границата, може да мине и всяка друга Снимка: Кадър Bulgaria ON AIR

Преди години България произвеждаше антидоти срещу опасни вещества, сега ги внася

Тревожни разкрития за състоянието на граничния контрол направи проф. Андрей Чорбанов, депутат от ИТН и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). В ефира на "Денят ON AIR" по Bulgaria ON AIR той коментира скандала с ботулиновия токсин и последвалите усложнения при пациенти.

"Ако може такава субстанция като ботулиновия токсин да мине границата, може да мине и всяка друга", заяви категорично проф. Чорбанов.

Експертът подчерта, че ботулиновият токсин не е обикновено козметично средство. "Това не е просто вещество, не е да си купите лак за нокти", поясни той, припомняйки, че доскоро субстанцията е била в списъка на опасните вещества.

Липса на превенция

Особено притеснителен е фактът, че държавата, респективно данъкоплатците, поемат разходите за лечение на пострадалите пациенти. В момента се налага спешен внос на антидот при завишени цени.

Според проф. Чорбанов проблемът има своите корени в миналото. "Разполагахме със серуми срещу най-опасните вещества", припомни той, визирайки времето, когато България е произвеждала собствени антидоти и е поддържала стратегически резерв. За съжаление, десетки такива производства са преустановени.

Реформи в здравеопазването

В контекста на случващото се, проф. Чорбанов съобщи за предстоящи промени в ръководството на ключови здравни институции. Предстои избор на нов управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), който ще се проведе при строги правила и пълна прозрачност.

"Има ясни правила как да бъде направен изборът, трябва да е прозрачен, пред обществото", потвърди депутатът.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Две мишки ядат лента от филм. Едната казва:
- Хм, как ти се струва?
Другата:
- Книгата беше по-добра!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари