Алекси Кесяков: Този нелеп инцидент ми прилича на публична екзекуция на 12-годишно дете!
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Бившият шеф на КАТ - София коментира как можеше да бъде избегната трагедията
Националната следствена служба разследва катастрофата, отнела живота на 12-годишната Сияна, а експерти по пътна безопасност определят случилото се като комбинация от лоша инфраструктура и поведение на водача.
Бившият шеф на КАТ - София Алекси Кесяков сподели в ефира на Bulgaria ON AIR, че трагичният инцидент представлява "публична екзекуция на 12-годишно дете" и призова за промяна в общественото отношение към безопасността на движение.
"На мястото на тази катастрофа ще се правят автоекспертизи, това са най-сложните експертизи. В момента експертите мълчат, ние оформяме обществено мнение чрез медиите. "Пътят съдейства, за да стане тази тежка катастрофа", но не може да изключим поведението на участниците, не може да изключим лошото време, мократа настилка. Личната безопасност е много важна в тези случаи. В конкретния случай няма лична безопасност. Ситуацията не е дала шанс на 12-годишното дете и неговите баба и дядо да я избегнат", обясни Кесяков.
Експертът предупреди, че с настъпването на пролетта и разлистването на дърветата, много пътни знаци ще бъдат скрити от клони, което допълнително ще влоши безопасността.
Игнорирани предупреждения
Ангел Попов от Европейския център за транспортни политики разкри, че организацията е подала два сигнала точно за този участък още миналата година, но реакцията е била крайно незадоволителна.
"Почти в края на годината ни отговориха, че участъкът е в добро експлоатационно състояние. Реакцията от институциите е изключително бавна до момента, в който се стигне до този фатален случай. Пътищата в района са в изключително тежко състояние", заяви Попов.
Той подчерта, че сигналите за отсечката Плевен-Луковит вече са достигнали 10, но това не е довело до конкретни действия от страна на отговорните институции.
"В България никой не знае кой поставя знаците, къде са поставени, колко са на брой, кой ги контролира. Много е важно кой ще направи проверката на тази катастрофа, ние сме се подготвили и ще си направим наша инспекция", допълни експертът.
Отговорността на институциите
Алекси Кесяков поясни, че пътните знаци се поставят от стопанина на пътя, съгласувано с контролната система, и се изработват по проект. Той подчерта, че информацията от знаците е предназначена за водачите, които трябва да се съобразяват с нея.
"Тази катастрофа ни отклонява от глобалния проблем за безопасността. На пътя е опасно и се губят животи, и ние трябва да се пазим. Институциите трябва да си поемат отговорността. Ще има основание да се уволнят и следващите 10 началника на АПИ", категоричен бе Кесяков.
Ангел Попов сподели, че Агенция "Пътна инфраструктура" е трябвало да реагира още в първите часове след инцидента с извинение и признание за допуснатите грешки.
"Как си представяте да има одобрено поставяне на знаци за 24 часа? Трябва да има проект. Обществото се опитва да не бъде толерантно към това, което се случва по пътищата, защото това убива хората", заключи експертът.