Александър Симидчиев: Хората с потиснат имунитет са „фабрика“ за мутирали вируси

3
Ако реално имаме вирус, който е по-малко опасен и той измести сега съществуващия вирус, може да се окаже, че той реално помага пандемията да приключи по-лесно и по-бързо, смята пулмологът
Ако реално имаме вирус, който е по-малко опасен и той измести сега съществуващия вирус, може да се окаже, че той реално помага пандемията да приключи по-лесно и по-бързо, смята пулмологът Снимка: БГНЕС

Ако реално имаме вирус, който е по-малко опасен и той измести сега съществуващия вирус, може да се окаже, че той реално помага пандемията да приключи по-лесно и по-бързо, смята пулмологът

"Аз се чувствам много по-силен в законодателната власт, защото имам дългосрочна визия какво трябва да се коригира в нашето здравеопазване. Трябва да имаме много голям фокус върху превенцията, фокусът върху детско и майчино здравеопазване да е критично важен, защото това е бъдещето на нацията ни. Трябва да дигитализираме здравеопазването ни. Това са неща, които не могат да станат от изпълнителната власт.“

Това заяви пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев, депутат от ДБ. Името на Симидчиев е сред спряганите за бъдещ министър на здравеопазването.

Според него надпартийният консенсус ще позволи хармонично развиване на здравеопазването с по-добро качество на здравните услуги.

Относно приключилите експертни преговори Александър Симидчиев отбеляза:

„Консенсусът беше по над 80% от дискутираните неща. Имаше едно-две неща, по които има нужда да се чуваме малко по-добре. Когато имаме толкова много неща за вършене, залитането в определени популистки тенденции не е конструктивно в дългосрочен план.“

Д-р Симидчиев коментира и настъпването на новия вариант на коронавируса - Омикрон

„Имаме една данна, която е сигурна – че този вирус е по-заразен, което прави рисковете от него големи не за друго, а защото не знаем другите компоненти. Не знаем дали той ще бъде чувствителен или не към ваксините и към преболедувалите и не знаем дали и колко тежко се кара това заболяване.“

В конкретния момент трябва да направим така, че новият вариант да не влезе масирано в страната, смята специалистът:

Ако това се случи и той е по-лош от предходните, ще имаме рестартиране на пандемията. Ако пък не е по-лош от предходните, пандемията може да се облекчи. Но при всички положения, ако трябва да вземаме решения към момента, предпочитаме да направим грешка в посока на това да запазим повече човешки животи, вид застраховка.“

Ако реално имаме вирус, който е по-малко опасен и той измести сега съществуващия вирус, може да се окаже, че той реално помага пандемията да приключи по-лесно и по-бързо. Тоест имаме и варианта той да е по-добър за човешката популация.“

Честотата на мутациите зависи от това колко често вирусът попада в гостоприемни субекти, уточни Александър Симидчиев. По думите му слабият имунитет, понеже не изличава вируса, му позволява той да се адаптира чрез мутации и все по-добре версии за вируса да стават водещи в самия организъм.

Така че, ако има „фабрика“ за мутирали вируси, то това са хора, маса от голямата част от популацията, които са с потиснат имунитет. Южна Африка е един от резервоарите на СПИН и там, ако се зарази такъв човек с коронавируса на Covid-19, този вирус не бива изличаван от имунитета и вирусът може да продължава да се адаптира и да мутира в един и същи организъм, и ако такъв човек зарази друг – да имаме много по-адаптиран и годен от еволюционна гледна точка вирус.“

Омикрон вариантът не е възникнал скоро, има дълго „родословно дърво“, имал е достатъчно време да възникне, просто сега е достигнал критичната фаза да стане достатъчно заразен, поясни още пулмологът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари