Ако ви е останало плажно мляко от миналото лято, не го използвайте отново
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Ако ви е останало плажно мляко от миналото лято, не го използвайте отново
Защото то крие опасност от рак на черния дроб, предупреждават френски учени. За резултатите от тяхното изследване пише Дойче Веле
Слънцето вече грее по-силно и по-често, хората правят слънчеви бани на открито, а някои ползват и слънцезащитни кремове и масла. Но дали не са останали още от миналата година?
"Хвърлям поглед на датата на годност и после го използвам. Освен това обръщам внимание на това дали кремът все още изглежда добре, но досега никога не съм имала проблем“, казва млада жена.
Друга минувачка споделя, че винаги използва цялото съдържание в тубата, дори и то да е от миналата година. „Не вярвам то да е развалено“, казва тя.
Опасност от рак и лимфоми
Само че се лъже. Такова е мнението на френски микробиолози от Сорбоната и учени от националните научни институции. Те са изследвали близо дузина популярни във Франция слънцезащитни кремове, след като ги състарили по изкуствен начин.
Какво показали резултатите? След една година слънцепредпазният филтър октокрилен се превръща в молекула бензофенон, която има свойството да прониква надълбоко в кожата – с твърде сериозни последици.
Съавторът на проучването Дидие Стин обяснява: „Бензофенонът може да предизвика обриви, възпаления и реакции на свръхчувствителност, но също така рак на черния дроб или лимфоми. Това се видя в проведените опити над животни. Молекулата на бензофенона влияе също и на щитовидната жлеза, както и на детеродните органи.“
Искат забрана на двете съставки
Учените са изследвали продукти на известни фирми като „Гарние“, „Уриаж“, „Биодерма“, „Ла Рош“, „Косми“ или Л'Ореал. При някои от тях след една година вече била надвишена граничната стойност от 10 мг бензофенон на килограм.
Тези резултати несъмнено ще доведат до преосмисляне на досегашните практики за употреба на слънцепредпазни кремове. Френските изследователи препоръчват да се ползват само масла и кремове, които не съдържат октокрилен и бензофенон. Те настояват производителите още отсега да не използват тези две субстанции и препоръчват на потребителите да следят дали те се съдържат в козметиката, която купуват.
Българка провокира с иновативен поглед към традицията на...
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
България и Румъния получават допълнителни изисквания за...
РИОСВ - Русе издаде предписания за ограничаване на...
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...