Ако някой мисли, че България може да води война, е в голяма заблуда
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 1
Закупуването на нови изтребители е във фокуса на военната ни авиация вече няколко години.
До реална сделка обаче така и не се стига. В края на мандата си служебното правителство направи стъпки към сключването на подобна сделка. Работна група Министерство на отбраната разгледа предложенията за шведските „Грипен“, италианските „Юрофайтър“, а Португалия ни предлага втора ръка американски F-15. Новият министър Красимир Каракачанов обаче обяви, че ще се преразгледа взетата оценка.
Състоянието на българската авиация
Влошаването на състоянието на военната ни авиация е тръгнало след разпада на гражданската, твърди бившият главен инспектор по безопасността на полетите в "Гражданска въздухоплавателна администрация Ангел Борисов. Днес той си спомня за приватизацията на авиокомпания „Балкан“.
„Балкан“ беше най-голямата авиокомпания в Източна Европа, ние имахме повече самолети отколкото целия Соцлагер, включително около 40 тежки самолета. Едно време пък имахме 200 бойни самолета. Разпродаването на авиацията започна още с приватизацията на „Балкан“. Колко години се минаха и никой не поиска да прочете приватизационния договор“, заяви за Novini.bg Борисов.
Нови изтребители
Според експерта от авиацията държавата няма концепция как да подобри военната си авиация. По думите му преди влизането ни в НАТО България е имала ресурс, днес обаче трябва да разчитаме на чужда помощ.
„Държа да спомена, ако някой мисли, че България може да води война, е в голяма заблуда. Сега сме в НАТО, трябва да имаме надзорна схема, при която другите да дойдат“, коментира Ангел Борисов.
Той заръча на властта да помисли добре какъв нов тип боен самолет ще закупи, за да не се поддаде на най-скъпата оферта. Борисов смята, че сделката е толкова важна, че темата подлежи на дебат в Народното събрание.
Сигурност за гражданите
Разговорът за състоянието на авиацията ни преминава и през въпроса за сигурността на пътниците по летищата. В световен план продължава засилването на мерките за справяне с евентуални атентати, въпреки това държавите се оказват неспособни да догонят джихадистите. Показа го и последният случай с атентата в Манчестър.
"В това отношение нашата политика е кампанийна. Стана нещо в света и ние веднага пращаме полицаи и кучета. Трябва да има постоянно присъствие на органите на реда по ключовите места. Трябва всичко да е видимо и когато някой тръгне да прави нещо, да забележи веднага, че там има куче, което ще надуши бомбата", смята Ангел Борисов.
Все пак отбелязва, че нашите летища отговарят на европейските изисквания, просто закъсняват с въвеждането на новите норми. Експертът обръща внимание, че пътниците също трябва да бъдат отговорни при пътувания. Дава пример със забраната, въведана от някои държави за носенето на лаптопи и таблети в ръчния багаж. Не взимайте чужд багаж, не носете големи чанти, не слагайте лаптопа в ръчния си багаж - това са само малка част от съветите на авиоексперът за безопасно летене.
БЧК - Русе започна кампания кампания за даряване на дрехи
БЧК - Русе започна кампания кампания за даряване на дрехи
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева
Как да подготвим климатика за зимния сезон