АКФ: Притеснително нищожен е броят на подаваните сигнали за корупция
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Проучване установи идентични корупционни дефицити на местно и национално ниво
Адвокат Лора Георгиева от Антикорупционния фонд алармира за изключително малкия брой подадени сигнали за корупция и конфликт на интереси. По думите ѝ, гражданите, които са открили нередности, се чувстват уязвими при необходимостта да предоставят допълнителна информация.
Законодателни пречки
"Съществуват законодателни ограничения, които трябва да бъдат преодолени за по-активно участие на сигналоподателите", посочи Георгиева в ефира на БНР. Тя обясни, че основна пречка е високата степен на индивидуализация - изискването за посочване на три имена, без което сигналът не подлежи на разглеждане.
Положителни промени и мониторинг
Като позитивна стъпка експертът отбеляза отпадането на изискването за предоставяне на единен граждански номер. Антикорупционният фонд осъществява мониторинг върху дейността на антикорупционните институции - прокуратурата и Антикорупционната комисия от шест години.
Местно ниво
Последният проект на организацията изследва ефективността на антикорупционните органи в 27 общини с различен профил. Анализът показва, че проблемите, наблюдавани на национално ниво, се проявяват и в местните структури.
Пасивност на институциите
Георгиева критикува практиката антикорупционните органи да действат единствено при подаден сигнал, без да проявяват собствена инициатива в рамките на правомощията си. Тя потвърди, че продължава наблюдението на казуса с рибарско пристанище "Карантината", който е достигнал до Европейската прокуратура.
Докладвай този коментар за нередност
×Българин : Какъв мониторинг осъществява Анти-Корупционният Фонд върху корумпираният ококорен пишкосмук Асен Василев след като стана ясно от показанията на Петя Банкова,че ПеПерастът е затънал до ушите в корупционни схеми свързани с митниците ?