АКФ: Летище Русе е превърнато в частен актив в нарушение на три закона
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 4

Обещанията за пътнически полети останаха само на хартия
Скандални нарушения на закона беляза предоставянето на Летище Русе за безвъзмездно ползване на частно дружество. Общинските съветници днес ще решават дали да удължат срока на договора, въпреки че поетите ангажименти не са изпълнени.
Община Русе е прехвърлила публична собственост на частна компания за срок от 10 години, без да проведе търг или конкурс. Това стана ясно от разследване на Антикорупционния фонд, публикувано на 26 февруари 2025 година.
През 2023 година с решение на общинския съвет Летище Русе е предоставено за безвъзмездно ползване на учреденото няколко дни по-рано частно дружество "Еърпорт Русе" ООД. Процедурата е нарушила поне три закона, а две години по-късно обещаните инвестиции и пътнически полети остават само на хартия. Вместо това съоръжението обслужва основно частни бизнес интереси, свързани с борбата срещу градушките.
Въпреки неизпълнението на договорните задължения, на днешното редовно заседание на общинския съвет, общинските съветници ще разгледат предложение на кмета Пенчо Милков за удължаване на срока на договора с още една година.
Светкавично решение без обществено обсъждане
Още през януари 2023 година кметът на община Русе Пенчо Милков внася експресно предложение към общинския съвет летището да бъде дадено безвъзмездно за срок от 10 години на „Еърпорт Русе" ООД. По това време съдружници в дружеството с равни дялове са "Стройпроект" ЕООД на бизнесмена и бивш президент на футболния клуб „Локомотив" (Пловдив) Христо Крушарски и Антони Търницов чрез "Щраплан" ЕООД.
На 24 януари 2023 година общинските съветници приемат светкавично с абсолютно мнозинство предложението на кмета Пенчо Милков за сключване на договор за безвъзмездно право на ползване на Летище Русе с "Еърпорт Русе" ООД. Преди това обаче не е проведено нито обществено обсъждане, нито гласуване в ресорните комисии на Общински съвет – Русе, каквото е изискването по закон. Липсва и информация да е правен икономически и правен анализ.
"Сключването на договора с „Еърпорт Русе" ООД нарушава поне три закона – Закона за концесиите, Закона за местното самоуправление и местната администрация и Закона за общинската собственост, както и приетите въз връзка с тях местни наредби. Законът за концесиите ясно изисква летище, което е общинска собственост, да се ползва само от лицензиран летищен оператор и да се отдава за ползване единствено чрез концесия. „Еърпорт Русе" ООД няма активен лиценз за подобна дейност, нито е проведена процедура за отдаване на концесия. Нарушен е и Законът за общинската собственост, тъй като не е проведен конкурс или търг за избор на стопанин на летището", коментира адвокат Деница Руканова, правен експерт към Антикорупционния фонд.
Според разследването, предложението за сключване на договор с "Еърпорт Русе" е включено извънредно в дневния ред на заседанието на общинския съвет в деня на самото заседание. Към предложението липсват приложения, които да дадат възможност на заинтересованите лица да преценят дали са налични посочените в него фактически и правни основания.
Неизпълнени ангажименти
Договорът между община Русе и „Еърпорт Русе" ООД е подписан на 27 февруари 2023 година. Според него, през първите две години до 27 февруари 2025 година, дружеството се задължава да извърши 15 дейности. В случай на неизпълнение в този срок – нещо, което вече е факт – договорът изрично предвижда възможността общината да си върне имота без предизвестие, като всички извършени до този момент подобрения да останат за сметка на частното дружество.
"Ключовите ангажименти, които „Еърпорт Русе" е трябвало да изпълни през първите две години, включват инфраструктурни подобрения и административни стъпки за лицензирането на Летище Русе като летище за обслужване на авиация с общо предназначение. Въпреки уверенията на местната администрация, че решението от 2023 година ще доведе до възстановяване на редовните пътнически полети, условията в договора не поставят задължение за това", уточнява адвокат Руканова.
На 27 февруари 2025 година се навършват точно две години от подписването на договора. В началото на 2025 година стана ясно, че четири от дванадесетте точки не са изпълнени, въпреки че още миналата година кметът и представители на "Еърпорт Русе" ООД твърдят, че са готови с 14 от 15 задачи.
Частен бизнес интерес
Предложението на кмета за удължаване на срока на договора е в отговор на писмо, което Пенчо Милков получава в края на януари тази година от Христо Крушарски. В него се иска удължаване на срока за изпълнение на задачите с още 8 месеца. В същото писмо Крушарски информира кмета, че има неразбирателство между него и другия съдружник Антони Търницов, поради което Търницов е прехвърлил дяловете си в "Еърпорт Русе" ООД на дъщерята на Крушарски Илияна Крушарска.
От лятото на 2023 година фирмата на Крушарски "Стройпроект" ЕООД има сключен договор с Изпълнителна агенция „Борба с градушките" на стойност 25,8 милиона лева за осъществяване на защита от градушки чрез самолетен способ – дейност, която се осъществява от площадката на Летище Русе. Договорът е за срок от три години и до приключването му остават точно осем месеца.
"Това навежда на мисълта, че мотивацията на Христо Крушарски да се удължи 2-годишния срок за завършване на дейностите в чл. 8 от договора не е, за да има пътнически полети на Летище Русе, а за да изпълни неговата фирма ангажимента си към Агенцията по градушките. Възниква въпросът дали още от самото начало общественият ресурс не е бил предоставен за реализацията на частен бизнес интерес вместо за възстановяване на пътническите полети на летището. Днес, две години след подписването на договора, гражданите на Русе все още нямат работещо пътническо летище, но за сметка на това бизнесът на определени компании процъфтява", коментира Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд.
Авторите на разследването са потърсили кмета Пенчо Милков за коментар, но до публикуването на материала не са получили отговор.
"На предстоящото заседание на русенския общински съвет на 27 февруари кметът Пенчо Милков и общинските съветници имат златен шанс да прекратят действието на настоящия договор с "Еърпорт Русе" ООД и да стартират процедура за избор на концесионер, както изисква законът", допълва адвокат Руканова.
Докладвай този коментар за нередност
×Ха ха: А Пенчо купува апартамент след апартамент я в Русе ,я в София и кой от кой по евтин.
Докладвай този коментар за нередност
×и защо: АКФ разлайва кучетата, а не сезира прокуратурата за закононарушенията?!? Дали ударът не е срещу пенчо, а срещу фирмите заели се да обновяват?!? Дали пък не е „стани да седна“, нещо което подобни НПО-та не се срамуват да правят?!? Още в началото на статията е направено внушение, че летището е ПУБЛИЧНА общинска собственост, а то не е - летището е ЧАСТНА общинска собственост! Защо така, АКФ трябва със сигурност да знае разликата между двата вида собственост!
Докладвай този коментар за нередност
×Пенчо пак не ще: Мхм 25 милиона, а колко пъти е използвано за предотвратяване на градушки. Сигурно 0. Едни потънали 25 милиона и поне 10% за Пеня в тази далавера. Смях и позор. Трябва да го обесят с краката на горе тоя индивид.
Докладвай този коментар за нередност
×име: Ако вярва, че това летище отново ще обслужва пътници, то той най-вероятно варва и в Дядо Коледа!:))