90 000 асансьора у нас са опасни за хората, слагат им кантари и решетки
- Редактор: Ралица Матеева
- Коментари: 0
Между 80 000 и 90 000 от асансьорите в България са в изключително лошо техническо състояние и представляват опасност за хората, които ги ползват.
Пред Дарик главният секретар на Българската асансьорна асоциация Николай Маринков съобщи, че по неофициални данни в страната има около 120 000 асансьора, като той определи общото състояние като „потресаващо" и „най-лошото в Европейския съюз".
Специални кантари ще се монтират на асансьорите, които нямат устройства за контрол на товарите и кабините им са по-големи от стандартните. Това реши правителството вчера, като промени наредбата за безопасната експлоатация и техническия надзор на асансьорите. Уредбите, на които ще се монтират кантари, са само около 2000 на брой и произведени преди 2002 г.
Поставянето на измервателния уред трябва да стане до края на 2015 г. Живеещите в блокове със стари асансьори имат още един начин да предотвратят претоварване – да се монтира врата, която да раздели кабината и в нея да се качват по-малко пътници. Така няма да се стига до препълване и аварии.
Друго изискване е в кабините на асансьорите да има аварийно осветление. То трябва да се включва автоматично при спиране на тока. Така пътниците, които са останали в асансьора няма да остават на тъмно и да изпадат в паника.
Наредбата предвижда още до 30 юни 2016 г. шахтите на асансьорите да бъдат оборудвани с осветление, а върху покрива на кабината, в шахтата и ролковото им помещение да се монтират устройства за аварийно спиране. Така уредбите ще станат по-безопасни за техниците и служителите от метрологията, които проверяват изправността им.
До 31 декември 2016 г. трябва да се осигури аварийна двустранна разговорна радиовръзка между пътниците в кабината на асансьора и фирмата, която го обслужва аварийно. Така най-бързо ще се отстраняват повредите и ще намалеят случаите, в които пътниците сами излизат от кабината и падат в шахтата или се нараняват по някакъв начин. Наредбата предвижда най-дълъг срок за монтиране под кабините на предпазен щит. Това трябва да стане до края на 2023 г. в жилищните сгради, а в обществените – до края на 2018 г.
Щитът ще предпазва пътниците от падане в шахтата, когато напускат кабината при принудително отваряне вратата при засядане. По данни на Българската асансьорна асоциация в България има 120 000 асансьора. 80 000 от тях са на възраст между 20 и 80 г., една нова уредба струва между 20 000 и 40 000 лв. Монтирането на допълнителните устройства към старите кабини ще е 10 или дори 20 пъти по-евтино, коментираха експерти.
Катастрофа блокира пътя Русе - Бяла
Русе се събуди под снежна пелена
Катастрофа блокира пътя Русе - Бяла
Катастрофа блокира пътя Русе - Бяла
Катастрофа блокира пътя Русе - Бяла