6-те двойника на Земята
- Редактор: Кристина Маринова
- Коментари: 0
Откриването на точен двойник на Земята е стара мечта на астрономите. Последните открития дават надежда, че тази мечта ще се реализира в близко бъдеще.
Засега изследователите се задоволяват с приблизително подобни на нашата родна планета светове.
За най-подобни на Земята се смятат следните екзопланети:
Gliese 667Cc
Тази планета е само на 22 светлинни години от Земята. Нейната маса обаче е 4,5 пъти по-голяма от земната. Изследователите не могат да кажат точно каква е повърхността ѝ – твърда или газова. Gliese 667Cc се завърта около майчинската си звезда само за 28 дни.
Червеното джудже, около което се намира орбитата на планетата, е значително по-студено от Слънцето, затова се смята, че Gliese 667Cc лежи в обитаемата зона – зона, в която може да има вода в течно състояние и съответно – живот.
Kepler-22b
Планетата Kepler-22b се намира на 600 светлинни години от нас. Това е първата планета, открита от телескопа „Кеплер“ в обитаемата зона. Този свят е 2,4 пъти по-голям от Земята, а каква е неговата повърхност, все още не е ясно. Периодът на въртене на планетата около звездата е 290 дни.
Kepler-69c
Обектът Kepler-69c е разположен на 2700 светлинни години от Земята и е почти със 70% по-голям от нашата планета. Учените не са успели да определят състава на планетата. Kepler-69c изминава своята орбита за 242 дни, затова планетата може да се сравни с Венера в нашата Слънчева система.
Майчинската звезда на Kepler-69c е с 20% по-бледа от Слънцето, затова учените смятат, че планетата се намира в обитаемата зона.
Kepler-62f
Тази планета е с 40% по-голяма от Земята и се върти около звезда, която е много по-студена от нашето Слънце. Времето на обикаляне по нейната орбита е 267 дни. До Kepler-62f от Земята може да се стигне за 1200 години със скоростта на светлината.
Kepler-186f
Тази планета в най-добрия случай е с 10% по-голяма от Земята и очевидно се намира в обитаемата зона на своята звезда, макар и на външната ѝ граница. Kepler-186f получава едва една трета от енергията, която Земята получава от Слънцето. Майчинската звезда на планетата е червено джудже, затова извънземният свят не е пълен близнак на Земята. Kepler-186f се намира на 500 светлинни години от нас.
Kepler-452b
Тази планета, за която НАСА ни съобщи миналия месец, е най-подобната на Земята от откритите до днес. „Братовчедката на Земята“, както я кръстиха астрономите, се върти около звезда, подобна на Слънцето, и се намира в обитаемата зона. Kepler-452b е 1,6 пъти по-голяма от Земята и има най-високи шансове да притежава и твърда повърхност. Планетата е отдалечена от нас на 1400 светлинни години.
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена