500 лева за първолак тази година
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
Най-скъпото перо е раницата, която трябва да е с твърдо гръбче. Моливите им също са специални.
Учителите и родителите ще си общуват чрез бележник за кореспонденция
Между 260 и 530 лв. ще струва подготовката на първокласниците за първия учебен ден, показа проверка на "168 часа".
Най-скъпото перо за родителите на учениците тази година ще е за раници.
Те излизат между 50 и 250 лв. в зависимост от качеството и предпочитанията. За първокласниците е хубаво да бъдат с твърдо гръбче, защото малчуганите още не са израснали и да не получат изкривяване на гръбнака.
Има такива с противоударно покритие, ергономичен дизайн, но има и по-обикновени.
Хубаво е раницата да е с две джобчета отстрани - едното за шише с вода, за да не пие детето чешмяната в тоалетната, а другото - за носни кърпички или други принадлежности. Продавач на ученически пособия заяви, че повечето от родителите не са ориентирани какви раници да вземат за децата си. Очаквали консултация в магазина. И най-много купували високи около 40 см раници, като подбирали вид и модел по свой вкус.
Вече повечето родители предпочитат да купят на децата и кутии за храна от вкъщи, вместо те да се тъпчат в междучасието с банички, кроасани, чипсове и снаксове. Фирмите, които продават аксесоари за училище, предлагат и кутии за храна.
Според предписанията на Министерството на образованието и науката първолаците са задължени да носят всеки ден единствено необходимото за часовете по български език и математика. Идеята е да не носят тежки раници.
Всичко останало се пази в специално индивидуално шкафче
в училище. Като се започне с учебника по английски език, мине се през блокчетата, пастелите, флумастерите и боичките за рисуване, пеенката и се стигне до маратонките за физическо. Самото шкафче, ако не е наследено от бившите четвъртокласници, които минават в по-горен курс, също се плаща. Изработката му струва на родителите около 25 лв.
"В нашето училище няма готови шкафчета. Те се предвиждат само за началния курс - за децата, които не сменят класната си стая", разказа майка на първолак.
След това родителите трябва да се погрижат за помагалата. Въпреки че учебниците са безплатни за малките, допълнителните тетрадки не са. Така че майка на първокласник изброила 7 необходими пособия за сина си по български език и 6 по математика. "Обърквам се и за да не става разместване, направих така, както ме посъветва една начална учителка. Слагам му помагалата по български език в папка с червено копче, а по математика - със синьо. Или лепя някакви картинки", разказа майката.
Пет села в Русенско са откъснати от света
"Express Service" достави успешно два локомотива във Вагонно...
Подписват договор за нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй"
Джо Байдън: Русия се провали в опита си да подкопае изборния...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе