40% работят на минимална работна заплата в България

1
Почти няма работодател, който да не се оплаква от липса на кадри, посочи Зорница Русинова
Почти няма работодател, който да не се оплаква от липса на кадри, посочи Зорница Русинова Снимка: Зорница Русинова / Facebook

Почти няма работодател, който да не се оплаква от липса на кадри, посочи Зорница Русинова

Повишаване на максималния осигурителен доход с 300 лв. от догодина, предлага правителството. В момента той е 3400 лв. и се определя административно от държавата. Върху тази сума се осигуряват около 165 хил. души.

Идеята обаче не се понрави на някои работодатели. В компанията на Доброслав работят над 60 човека. Казва, че е наясно, че трябва да се осъвременява таванът на доходите, но не в края на година и да е ясно защо се увеличава.

"Нашите бюджети са приключени, те са одобрени и в момента такъв скок на разхода на хората, трябва да преминем отново за разрешение от централата ни, трябва да обясним, че в България се случват нещата от днес за утре и така се прави бизнес", заяви председателят на БАСКОМ Доброслав Димитров, цитиран от Bulgaria ON AIR.

Въвеждането на максималния осигурителен доход бил, за да се намали сивата икономика и да има по-голяма събираемост на осигурителните вноски, смята бившият социален министър Зорница Русинова.

"И сега съществуват законови разпоредби, които дават възможност да се договарят минимални осигурителни прагове за всяка една длъжност във всеки сектор и това е една процедура, която с години не се прилага от страна на социалните партньори. В момента почти няма работодател, който да не се оплаква от липса на кадри. Има много хора, които работят близо до минималната работна заплата, има много млади, които не работят - всички тези фактори трябва да се вземат предвид, когато говорим за промяна на осигурителния доход", каза Русинова.

За да не намалее "чистата" заплата на служителите обаче много често работодателите поемат цялата тежест от вдигането на осигурителния праг.

"В България 40% работят на минимална работна заплата, това означава колосален сив сектор и намирам за цинично тези близо 200 хил. души, които представляват средната класа, които работят на светло, които си плащат всичко, да продължават да бъдат товарени солидарно, докато останалите не си плащат", заяви Димитров.

На този фон в 9 държави членки на ЕС няма максимален осигурителен доход. Това са Белгия, Естония, Франция, Унгария, Ирландия, Швеция, Словения, Румъния и Португалия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    4
    S.B
    Не работят а ги ОСИГОРЯВАТ
  • 3
    3
    Spermaman
    А в тия "чуенки", да колко е ДДС-то на храните и лекарствата. Колкото и да криеш, да мажеш, държавата си прибира 20% от всяка дъвка която си купиш от магазина. Повече от достатъчно!
  • 1
    2
    леля Цецка Цачева
    Тия 40% уж "работещи" на минимална заплата са натикани на хранилка в държавната администрация и не произвеждат абсолютно нищо смислено. Нито внасят осигуровки в бюджета. "Работата" им се свежда да стоят на едно бюро от 9 до 4 и да прехвърлят по един лист хартия от папка А в папка Б. Като искат по-висока заплата да отидат в частния сектор - там хем ще работят реално и ще произвеждат полезен продукт, хем ще почнат да внасят и осигуровки-
  • 2
    1
    Само питам
    Кметът на Русе за колко МРЗ работи? Вече и в Румъния шетал кажуват.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

По статистически данни на НСИ всяка втора жена не желае да бъде ВСЯКА, камо ли ВТОРА

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари