40 милиина евро са във фокуса на Дунавския регион
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Инвестициите ще създадат по-добри условия за превоз на товари, търговия и туризъм.
Девет проекта на стойност 40 млн. евро са във фокуса на Стратегията на ЕС за Дунавския регион. Те са в областта на водния транспорт, транспортната инфраструктура, енергетиката, образованието и иновациите.
Задача на Дунавската стратегия е да се подобрят навигацията и корабоплаването, като превозът на стоки се увеличи с 20 % до 2020 г.
Най-мащабният от тях - FAIRway Danube, е за 24 млн. евро и цели подобряване на корабоплаването и навигацията по река Дунав и нейните плавателни притоци. Партньори по проекта са Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, България и Румъния. Страната ни участва чрез Изпълнителна агенция “Проучване и поддържане на река Дунав”.
България е партньор с Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Румъния, Сърбия и Германия и по друг интересен проект - “Дунавски поток”. Той е на стойност 2,1 млн. лв. и предвижда постигане на по-ефективно управление на плавателния път по Дунав и нейните притоци. Проектът трябва да приключи през 2019 г.
Реализацията на тези инвестиции ще подобри свързаността в региона, ще създаде по-благоприятни условия за превоз на товари, търговия и туризъм.
Стратегията на ЕС за Дунавския регион, известна като Дунавската стратегия, е одобрена от ЕК през 2011 г. и обхваща 14 държави, пише 24 часа.
Девет от страните са членки на съюза – Австрия, Германия, Чехия, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия, България и Румъния, а останалите пет – Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Република Молдова и Украйна, се намират в Дунавския басейн. Основава се на четири приоритета, наречени стълбове – свързаност, околна среда, изграждане на просперитет и устойчивост на региона. Те от своя страна съдържат 12 области на сътрудничество: “Мобилност и интермодалност”, “Устойчива енергия”, “Култура и туризъм” в рамките на първия стълб, “Качество на водите”, “Управление на рискове”, “Биоразнообразие, ландшафти”, “Качество на въздуха и почвите” във втория стълб, “Общество на знанието”, “Хора и умения” и “Конкурентоспособност” в третия и “Институционален капацитет и сътрудничество” и “Сигурност” в четвъртия.
Всяка от областите има по две държави координатори. България си партнира в приоритетната област 3 “Култура и туризъм” с Румъния и по приоритетна област 11 “Сигурност” с Германия.
Основната цел на стратегията е да се развие огромният икономически потенциал на Дунав, която е втората по дължина река в Европа (2850 км), свързваща страните от Централна Европа с Черноморския регион, Южен Кавказ и Централна Азия. Eдна от конкретните задачи е да се подобрят навигацията и корабоплаването, като се увеличат превозваните стоки с 20 % до 2020 г.
България пое за 1 г. ротационното председателство на Дунавската стратегия - през октомври 2017 г. Водещото събитие е Седмият годишен форум на стратегията, който ще се проведе на 18 и 19 октомври в София. Той е посветен на туризма и културноисторическото наследство като генератор на икономически растеж. Очаква се широко да се дискутират възможностите за привличане на публични и частни инвестиции, както и използването на финансови инструменти.
Инвестициите ще създадат по-добри условия за превоз на товари, търговия и туризъм.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...