306 хиляди българи оцеляват с пенсии под линията на бедността

0
Увеличението от юли ги е намалило само с 12 600 души
Увеличението от юли ги е намалило само с 12 600 души Снимка: Getty Images

От 1 януари социалните помощи трябва да са обвързани с нея

306 хил. българи получават пенсии под линията на бедност от 413 лв. През миналия месец те са били 318 600 души, показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ). Така увеличението на пенсиите от 1 юли е намалило броя им с 12 600, пише в.24 часа.

Това са хора с минимални пенсии при непълен стаж, за инвалидност поради общо заболяване в минимален размер. В групата попадат и хората, които взимат пенсия, която не е свързана с трудова дейност - социалната пенсия за старост и инвалидност, за особени заслуги, персонални. Както и част от българите, които получават пенсия по европейски регламенти и международни договори.

На 1 октомври предстои ново преизчисляване в две стъпки. Първо ще се определи условен размер на пенсията към годината на отпускането ѝ, който се увеличава с процент за всяка следваща календарна година. Той ще е равен или на процента на нарастване на средния осигурителен доход за страната, или на този на инфлацията - според това кой процент е по-висок.

За всички години след 2008-а средният доход дава по-голям процент. Единственото изключение е през 2010 г., когато доходът е нараснал с 2,8%, а инфлацията е била 3%.

Очаква се тогава средната пенсия да достигне 722 лева, като увеличение на размера на пенсията да получат 719 000 българи.

Изчисленията на НОИ показват, че след 1 октомври пенсионерите с доход под линията на бедност ще намалеят още и ще са 304 хил. Правителството в оставка предложи от догодина тя да се вдигне с 91 лв. Така линията на бедност да стане 504 лв. от следващата година.

Това ще повиши доходите на 670 хил. хора с увреждания и на още 96 200 бедни българи, които са на помощи. В момента 1,532 млн. души живеят с доходи под линията на бедност.

Голяма част от тях обаче не получават помощи от държавата, защото пари се отпускат главно според гарантирания минимален доход, който е 75 лева.

Предвижда се от 1 януари 2023 г. социалното подпомагане да се обвърже именно с линията на бедността.

През тази година се очаква социално подпомагане да получават 63 хил. души. С обвързването на помощите с линията на бедност техният брой ще се увеличи до 115 хил. през 2025 г. Точните размери на новите помощи обаче ще се разпишат в правилника за прилагане, който тепърва ще се изготвя.

Разчетите показват, че за промяната през следващите три години ще са нужни допълнителни над 301 млн. лв. За догодина това ще струва още 70,3 млн. лв., през 2024 г. - 105,3 млн. лв., а през 2025 г. -125,4 млн. лв.

Основната причина за промяната е, че едно от условията за получаването на пари от плана за възстановяване и устойчивост е социалните помощи да се обвържат с линията на бедност. Такива препоръки към нашата държава имаше и от ЕК през последните години.

Относителният дял на българите, които са в риск от бедност, е сред най-високите в ЕС. Според “Изследване на доходите и условията на живот” (SILC), провеждано от НСИ, 1/3 от населението над 60 г. възраст у нас са били в риск от бедност през 2020 г., а 32,1% от цялото население са се намирали в риск от бедност и социално изключване.

88 хил. се пенсионирали през 2021 г., само 6069 с първа и втора категория

88 264 са българите, които са се пенсионирали през миналата година. Това е с 3291 повече спрямо 2020 г., но с близо 10 хиляди по-малко от 2008 г., показва анализ на НОИ.

Лични пенсии са получили 72 936 души, а наследствени - 15 328. Едва 48 358 са били новоотпуснатите пенсии за осигурителен стаж и възраст.

Броят на пенсионерите с лични пенсии за осигурителен стаж и възраст, отпуснати при непълен осигурителен стаж, е бил 11 294, което е с 11,7% повече в сравенние с предходната година. Средният им осигурителен стаж е бил 22,8 години.

През миналата година 5894 хора са предпочели намалена пенсия до живот, защото не им е достигала до една година, за да стигнат до изискуемата възраст.

6069 пък са били новите пенсионери, които са работили при условията на първа и втора категория труд. Броят им е намалял с 345 спрямо предходната година. В първа категория попадат миньорите, водолазите, пилотите, парашутистите и др. А във втора - шофьорите на автобуси, ватманите, работниците, които работят с опасни химикали, и др.

През 2021 г. 20 754 души са получили пенсии за инвалидност.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари