2300 лева са нужни за издръжка на семейство у нас
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
2301 лева трябват на четиричленно домакинство от двама възрастни и две деца, за да преживяват в България.
За София обаче са нужни 3003,32 лв., сочат данни от наблюдението на потребителските цени и издръжката на живот в България през третото тримесечие на тази година, съобщава КНСБ.
Средствата включват задоволяването на нормални човешки потребности като храна, условия на живот, здравеопазване и образование.
575,28 лв. са нужни на човек за месечна издръжка на живот в страната, в София са нужни 750,83 лв.
Така заплатата на двамата родители, живеещи в столицата, не трябва да пада под 1924 лв. бруто. Средната заплата в София обаче е 1405 лв. - 27% под необходимото. Средната работна заплата за страната пък е 1037 лв. - също с близо 30% под необходимата сума за издръжка на живот.
„Под тези средства са 75 процента от домакинствата в България или общо 5 400 000 българи, което означава, че голямата част от хората не получават достатъчно, за да живеят нормално. Само 25 процента или 1 800 000 са с общ доход на човек над издръжката на живот“, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Данните отчитат ръст в средната работна заплата за страната от 7,1% годишно. Това обаче не е достатъчно, за да покрие необходимите средства за нормално пребиваване. В областите на Видин, Търговище, Кърджали, Сливен и Разград изоставането на общия доход е почти два пъти от необходимите средства за издръжка на живота.
Истински бум в заетостта през последните 5 години регистрират „Дейности в областта на информационните технологии” и „Информационни услуги”, а заплащането в сектора се е увеличило с 41.6 и 45.3%.
Продължава и социалното неравенство между хората от столицата и останалите части от страната. Навсякъде средната работна заплата е по-ниска от средната за страната с изключение на София. Най-ниската работна заплата и във Видин - 668 лв. За сравнение тази в София е 1405 лв.
17,5% от работещите в страната са наети на минимална работна заплата, което е с 3% повече в сравнение с 2016 г. Най-голяма част от тях са наети в частния сектор.
Въпреки постоянното нарастване на минималната работна заплата, тя си остава най-ниска за ЕС и една от най-ниските за Балканите.
При нас тя е с 26.2% по-ниска от тази в Румъния, от Сърбия с 5.2%, с 65.6% от Гърция, с 46.9% от Турция, със 70% от Словения. Само в сравнение с Албания МРЗ е по-висока с 29.9%.
При това, ценовото равнище за хранителните стоки и безалкохолни напитки в България представлява 71% от средното равнище за ЕС, докато в Румъния е 62.4%, в Македония 58.3%, а в Сърбия 69.2%.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...