21 джихадисти са арестувани в България

0
Директорът на Европол Роб Уейнрайт
Директорът на Европол Роб Уейнрайт Снимка: Ройтерс

В България са арестувани 21 джихадисти за 2015 г., твърди европейската полицейска служба Европол.

Докладът на Европол отчита броя на успешните и предотвратените терористични актове, броя на жертвите, арестуваните и осъдените терористи за последната година, предаде Дневник.

Такива доклади Европол публикува ежегодно от 2006 г. Информацията е получена от властите в държавите членки, Европейската съдебна мрежа "Евроджъст" и IntCen - клон на Европейската служба за външна дейност.

Българските служби обаче изнасят различни числа - в доклад на ДАНС за 2015 г. се казва, че за миналата година със заповед на председателя на агенцията са наложени принудителни административни мерки "експулсиране", "отнемане на правото на пребиваване" и/или "забрана за влизане в страната" на 29 души поради данни за съпричастност към дейността на терористични организации.

Отново през 2015 г. на територията на Пазарджик, Пловдив и Асеновград е проведена специализирана операция на ДАНС във взаимодействие с органите на МВР, при която са задържани 6 души от групата на радикален религиозен лидер.

За двама, пребиваващи в Германия, са издадени европейски заповеди за арест. Днес главният прокурор Сотир Цацаров обяви твърденията, че в България няма радикален ислям, за неверни.

Според директора на Европол Роб Уейнрайт за 2015 г. се отчита нарастване на броя на опасностите, произлизащи от цели джихадистки групи или отделни индивиди. Организации като "Ислямска държава" показват способност лесно да организират атаки срещу различни цели на различни места. Това се дължи на големия брой бойци, завърнали се от конфликтни зони в Близкия изток, като докладът отбелязва, че една трета от тях могат да бъдат използвани за терористични нападения.

Най-пострадала от терористичните атаки е Франция със 148 жертви и 350 ранени. Там арестуваните по обвинения в тероризъм са 424, като джихадистите са 377. По данни на "Евроджъст" 94% от тях са били осъдени.

"Евроджъст" отчита значително нарастване на броя на съдебните преследвания за тероризъм в Европа за последните три години. За 2013 г. техният брой за 20 държави от Европа е бил 313, за 2014 г. са 444, а за изминалата 2015 г. те са 514. С най-висок брой на съдебни дела срещу обвинени в тероризъм през трите години е Испания със съответно 141, 191 и 166.

Значителен процент от тръгналите за Сирия и Ирак са жени - в Холандия те достигат до 40% от всички местни граждани, решили да се присъединят към "Ислямска държава".

Използването на интернет от терористите се е засилило изключително в последните години, като джихадистките групировки разполагат с добре организирани кампании за набиране на нови последователи и популяризиране на идеите си в социалните мрежи, се посочва в доклада.

Той разглежда различните видове тероризъм - крайно десни и крайно леви анархистки организации, сепаратистки и формирования на етническа основа, джихадисти. Отбелязано е засилване на ксенофобските и етническите идеи.

Джихадистите са с най-много издадени присъди за 2015 г. - общо 198, като само в Белгия те са 120. В Испания са били осъдени 159 сепаратисти, най-много в Европа, а в Гърция са били осъдени 40 терористи от крайно леви организации.

Източник: Дневник
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари