142 години от обесването на Васил Левски

0
Мястото на обесването на Васил Левски се намира в центъра на днешна София, където е издигнат негов паметник
Мястото на обесването на Васил Левски се намира в центъра на днешна София, където е издигнат негов паметник

Днес официално отбелязваме 142 години от обесването на Васил Левски.

Поклонения и факелни шествия се провеждат в цялата страна.

По традиция центърът на всенародното поклонение е паметникът "Левски" в столицата. Очаква се хиляди хора да се поклонят на мястото, където през зимата на 1873 година е издигнато бесилото за Апостола на българската свобода. 

На официалната церемония довечера слово ще произнесе президентът Росен Плевнелиев. Преди това в столичния храм „Света София" ще бъде отслужена панихида в памет на йеродякон Игнатий - Васил Левски. След края на богослужението духовниците и миряните ще се включат в шествие до паметника на Апостола.

Панихида в памет на Апостола ще бъде отслужена в църквата „Света Богородица" в Карлово. Честванията там и в Ловеч започнаха още от 17 февруари. В седмичната програма на двата града са предвидени редица възпоменателни мероприятия, с които граждани, държавници и културни институции засвидетелстват своята почит към най-великия българин на всички времена.

На възпоменателната церемония в родния му град снощи се събраха стотици хора.

"През всички режими, обрати, правителства, страсти, омрази, разединения има само един, който обединява народа. Той има много имена - Левски, Дякона, Апостола, но е единствен", заяви в словото си вицепремиерът Томислав Дончев. По думите на Дончев Левски е универсалната мяра, с която можем да мерим всичко и който иска да води народа, трябва да се научи да ходи в неговите стъпки. Той цитира и думите на Апостола от 1872 година: "От нас зависи да бъдем равноправни с другите европейски народи". Можеше да бъде казано и вчера и пак щеше да бъде вярно, подчерта Томислав Дончев и допълни, че почти век и половина тази мисъл е останала повече препоръка, отколкото реалност. 142 години България равнява настоящето спрямо следите, оставени от Апостола в миналото. За гордост или за срам повечето негови цели са и наши, добави вицепремиерът.

В Ловеч отбелязването на годишнината ще започне с традиционния поход до Къкринското ханче, където е заловен Левски. Там в 10.30 часа ще бъдат поднесени венци и цветя.

В Драматичния театър в Ловеч, ученици от основно училище „Васил Левски" ще представят тържествената програма „Мечтаем за бъдещето, Апостоле". Ловчанският митрополит Гавриил ще отслужи панихида за Васил Левски в храма „Успение Богородично" в кв. „Вароша". В 12:00 часа на паметника на Апостола в Ловеч ще бъдат поднесени венци и цветя. Вечерта в Ловчанското читалище „Наука - 1870 г." ще бъде прожектиран телевизионният театър „Тайната вечеря на дякона Левски".

Честванията на годишнината от гибелта на Левски ще завършат с възпоменателно факелно шествие „142 години безсмъртие", организирано от патриотичната неправителствена организация „Ловчанци". То ще тръгне в 19.30 часа от Катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий" в центъра на Ловеч и ще завърши пред паметника на Васил Левски.

Годишнината ще бъде отбелязана и в Троян, а на площад „3 март" в Луковит ще бъде представена възстановката „Последните стъпки на Апостола".

Васил Левски е псевдонимът, с който е известен Васил Иванов Кунчев, революционер, идеолог и организатор на българската национална революция. Основател е на Вътрешната революционна организация (ВРО) и на Българския революционен централен комитет (БРЦК). Известен е и като Апостола на свободата заради организирането и разработването на стратегията за освобождаване на България от османско иго. Други негови прозвища са „Дяконът" и „Джингиби" (Неуловимият).

Турската полиция разполага със сведения за него и го търси още отпреди фаталната случка в Къкринското ханче, затова свидетелстват много негови съратници, както и самият Левски в някои от писмата си. Повод за активизиране на търсенето му стават разкритията около обира на Орханийската хазна.

На 22 септември 1872 г. Димитър Общи организира обир на турската поща в Арабаконак. Левски е против, но е подкрепен единствено от поп Кръстю Никифоров. Залавянето на участниците нанася тежък удар на революционната организация.

Левски получава нареждане от БРЦК и Каравелов за вдигане на въстание, но отказва да го изпълни и решава да прибере архивите на ВРО от Ловеч и да се прехвърли в Румъния. Той знае за провала при обира в Арабаконак, но не знае, че турската полиция разполага с негова фотография и знае къде може да бъде открит.

На 27 декември 1872 г. Васил Левски е заловен от турската полиция до Къкринското ханче (източно от Ловеч). Според различни проучвания предателство спрямо Левски не е имало. До последно османците не знаели кого са заловили и Левски бил откаран в Търново, за да бъде разпознат. Чак там станало ясно кой е той. Впоследствие е бил отведен в София, където бил предаден на съд.

В София Левски е изкарван на разпит шест пъти. Първият разпит е проведен на 4 януари 1873 г. от комисия начело с Али Саиб паша. Пред съдиите Апостолът прехвърля цялата вина за дейността на Вътрешната революционна организация върху себе си и предотвратява задържането на други нейни дейци. По време на разпитите се провеждат много очни ставки на Левски с дейци от организацията, които потвърждават неговата роля в нея.

Левски се разграничава от дейността на Димитър Общи, за да избегне криминални обвинения. Очаквало се Великото везирство да освободи всички освен обирачите на пощата, защото политически процес не е в интерес на Турция и вреди на авторитета ѝ пред Европа. Комисията за процеса е: Али Саид паша, Шакир бей и Иванчо Хаджипенчович. В инструкциите към съдиите е записано да се накажат строго само ръководителите. В състава на съда са включени и българите Мано Стоянов и Пешо Тодоров като представители на българската община в града. Включени са още мюсюлмани и евреи.

Смъртната присъда е издадена на 14 януари, потвърдена е седмица след това - на 21 януари 1873 г. 60 подсъдими са осъдени на затвор и заточение и двама са обесени - Димитър Общи и Васил Левски.
На 18 февруари 1873 г. присъдата е изпълнена в околностите на София. Мястото на обесването на Васил Левски се намира в центъра на днешна София, където е издигнат негов паметник.

Източник: Агенция Кросс
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари