11 важни правила на интимна хигиена при жената

3
Интимната хигиена е от съществено значение за здравословния полов живот
Интимната хигиена е от съществено значение за здравословния полов живот

Интимната хигиена е от съществено значение за здравословния полов живот. Външните полови органи са свързани с отделителната система, поради което са изложени на чести замърсявания. По тях се отлага смегма, образувана от урина, пот и излющени епителни клетки. Смегмата е благоприятна среда за развитието на микроорганизми, когато не се измива редовно.

Ето някои важни правила за поддържане на правилна интимна хигиена при жената:

1. Тоалет на половите органи се извършва всеки ден с топла вода и чисти, измити ръце.

2. За да се избегне пренасяне на бактерии от аналната и пераналната област към вулвата, движенията при тоалет трябва да се извършват в посока от вагината към ануса. Направлението на водната струя при миене също е важно да е в тази посока.

3. Трябва да се избягва прилагането на дразнещи средства в интимната област, като парфюмирани сапуни, интимни дезодоранти, дори омекотители при прането на бельото. Препоръчително е редовното миене да става без участието на сапун, който дразни лигавицата. Системното попадане на сапунена пяна във влагалището нарушава неговата микрофлората и води до дисбактериоза. Със сапун може да се измива само кожата до срамните устни.

4. Кърпата за интимна хигиена е трябва да е чиста, мека и персонална. За да не се наранят нежните женски полови органи, подсушаването е чрез попиване.

5. Вулвата трябва да се поддържа суха и да се осигурява достъп на въздух до перинеалната област. По тази причина е препоръчително нощем да се спи с нощница и без бельо. Пижамата ограничава движението на въздуха.

6. Бельото трябва да бъде меко и свободно стоящо. Изкуствените и стегнати материи поддържат вулвата влажна. Препоръчително е памучното бельо.

7. Носенето на „прашки“ не е желателно, тъй като при движение тънката нишка може да пренесе инфекция от аналната област.

8. Препоръчително е интимното бельо да се изплаква добре след пране.
+. Мокрият бански се сменя веднага след излизане от водата.

Допълнително през менструалния период

1. По време на менструалното кървене не се препоръчва къпане във вана, басейн или водоем.

2. Необходимо е дамските превръзки да се сменят често, тъй като застоялата кръв благоприятства развитие на бактерии.

3. Не е желателно прилагането на вагинални тампони постоянно по време на менструация. Причината е, че освен кръвта те абсорбират и нормалната влагалищна флора. Това довежда до намаляване на млечнокиселите бактерии и поява на инфекции.

Източник: Puls.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари