10 големи града, които ще станат необитаеми

0

Редица градове, разположени в района на Персийския залив, могат да бъдат негодни за живот до края на века заради глобалното затопляне.

Това е неизбежно, в случай че хората не намалят емисиите на парникови газове. Това показват резултатите от ново проучване, цитирано от списание Time.

Изследването, публикувано в журнала Nature Climate Change, предвижда, че до края на този век горещи вълни в Доха, Абу Даби и Бандар Абас могат да доведат до температури, при които хората физически да не могат да оцелеят в течение на продължителен период от време до около 2100 г., предава Money.bg

Редица градове, разположени в района на Персийския залив, могат да бъдат негодни за живот до края на века заради глобалното затопляне. Това е неизбежно, в случай че хората не намалят емисиите на парникови газове. Това показват резултатите от ново проучване, цитирано от списание Time.

Изследването, публикувано в журнала Nature Climate Change, предвижда, че до края на този век горещи вълни в Доха, Абу Даби и Бандар Абас могат да доведат до температури, при които хората физически да не могат да оцелеят в течение на продължителен период от време до около 2100 г. Прагът, оценен на около 76,6ºC, взима предвид топлината и влажността, които пречат на хората да упражняват естествени функции, които позволяват на тялото да се охлади.

Толкова тежки топлинни вълни се очаква да се случват само веднъж на всеки десет години или на няколко десетилетия. Но когато се случват, ще бъдат смъртоносни", заяви авторът на проучването Елфатих А. Б. Елтахир, професор в Масачузетския технологичен институт.

Дори без горещите вълни жителите на региона трябва да се подготвят днешните екстремни температури да се превърнат в норма. В някои градове температурите в обикновен летен ден могат да надвишат 60ºC. Докато тези, които могат да си позволят ползването на климатик, ще имат възможност да се оттеглят по домовете си, много други ще бъдат оставени на произвола на съдбата.

Екстремните топлинни вълни биха попречили на индустрията в региона, както и много други дейности. Служителите няма да могат да стоят навън за продължително време, което ще засегне редица браншове, включително и петролната индустрия, която до голяма степен движи регионалната икономика.

Смъртоносните жеги вече оказаха влияние върху много региони по света. Над 2300 души станаха жертва на гореща вълна в Индия по-рано тази година. Според изследователите на новото проучване топлинните вълни, които са били проучвани, ще бъдат „значително по-тежки".

Прогнозираните природни аномалии могат да бъдат избегнати, ако държавите по света предприемат действия за намаляване на отделяните емисии на парникови газове.

Екстремните горещи вълни с температури, надвишаващи 60ºC, вероятно няма да се случват дори при сценарий за умерено смекчаване, при който светът поддържа увеличение на температурата от между 1.1°C и 2.6°C до 2100 г., вместо очакваното повишаване от 4°C без никакви действия.

Изследването идва в навечерието на конференция на високо ниво през ноември, в която лидери от целия свят се надяват да обявят световно споразумение за намаляване на емисиите на парникови газове и предпазване на средните температури от покачване с повече от 2°C до 2100 г.

Представяме ви списък на 10-те най-застрашени града, в които е възможно след по-малко от столетие да не може да се живее:

10. Сеул, Южна Корея

9. Хонконг, Китай

8. Копенхаген, Дания

7. Женева, Швейцария

6. Мелбърн, Австралия

5. Сидни, Австралия

4. Цюрих, Швейцария

3. Осло, Норвегия

2. Париж, Франция

1. Сингапур, Сингапур

Източник: Money.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари