Учени създадоха "жива пластмаса"
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Новооткрити ензими разграждат пластмаса за рекордно кратко време
Учени направиха значителен пробив в борбата със замърсяването, като създадоха нов вид пластмаса, която се самоунищожава след изхвърляне. Тази иновативна "жива пластмаса" е способна да се разгражда в рамките на един месец, което е изключително постижение в сравнение с традиционните пластмаси, които се нуждаят от около 55 дни за същото.
Новата технология е вдъхновена от протеините, които разграждат пластмасата, открити за първи път през 2016 година в рециклиращо съоръжение в Япония. Ензимите, които тези протеини произвеждат, се оказаха ключови за създаването на синтетични версии, способни да се справят още по-ефективно с пластмасовите отпадъци.
Изследователите от Китайската академия на науките, под ръководството на синтетичния биолог Ченуанг Танг, успяха да интегрират бактериални спори, отделящи тези ензими, директно в структурата на пластмасата от поликапролактон (PCL). Когато пластмасата започне да ерозира, ензимите се активират и значително ускоряват процеса на разграждане.
Тази нова технология идва в момент, когато производството на пластмаса се е удвоило през последните две десетилетия, което прави въпроса за опазване на околната среда още по-належащ.