Спецпрокурори излизат на мълчалив протест
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Магистрати и служители въстават срещу промените в ЗСВ и НПК
Своеобразен мълчалив протест обявиха прокурорите, следователите и служителите в Апелативната специализирана прокуратура (АСП) и Специализираната прокуратура (СП). Той ще се проведе пред Съдебната палата днес в 11 ч., тези от тях, които са ангажирани, ще излязат пред сградата на спецсъда.
Повод за него са приетите вчера на първо четене от правната комисия изменения в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс, с които се закриват специализираните съд и прокуратура.
„Ние, магистратите и служителите от Специализирана прокуратура и Апелативна специализирана прокуратура, ще изразим нашата позиция чрез мълчание пред сградите на Съдебните палати“, заявиха в декларация днес от АСП и СП.
В нея те заявяват, че предложенията за изменения в НПК и ЗСВ в голямата си част противоречат на Конституцията. „Това е така, защото Конституционният съд вече имаше възможността и се е произнесе по въпросите налице ли е равенство и тъждественост между „специализиран“ и „извънреден“ орган на съдебна власт, както и между „редовен“ и „извънреден“. Ако сме правова и конституционна държава, не би следвало в настоящия момент темата за извънредността на „спецмагистратурите“ да се повдига отново“, пишат магистратите и служителите от двете прокуратури.
И заявяват, че ако България е правова държава, не би следвало без сравнителен анализ да се мотивира извод за липса на резултатност от правоприлагането на специализираните съд и прокуратура.
Те поставят и серия от въпроси:
Защо се забравиха мотивите на законодателя, наложили създаването на специализирани структури през 2011 г. и поетият ангажимент за създаване на независима и ефикасна съдебна система?
Достатъчно дълъг период от време ли са 9 години, че да се направи кардинален извод за ефикасността на „спецправосъдието“?
И преди да зададат следващите подчертават, че всички прокурори от СП и АСП се ръководят единствено и само от закона и вътрешното си убеждение и не съществува специализирана касационна инстанция. Затова питат:
При това положение, дали желанието на политиците за закриване на специализираните органи на съдебна власт не се дължи именно на резултатите от нашата работа?
При липсата на аргументи в обратна посока, както и при обективно съществуващото високо признание от страна на международните партньори, дали този спонтанен порив не е директна намеса в работата на независимата съдебна власт?
Дали не обслужва чужди интереси или такива на организирани престъпни групи?
Дали българското общество ще получи отговор на тези въпроси?
Спецпрокурорите напомнят, че всички магистрати разполагат с т.нар. функционална независимост. И обясняват, че тя не е привилегия, а последица от конституционното разделение на властите и е предпоставка за установяване на правото в конкретния случай, което се дължи на истината и справедливостта.
„Независимостта е принцип на правовата държава. Магистратите разполагат с функционален имунитет, предназначен да гарантира единствено условията за свободно от натиск решаване на делата и преписките, като функционалният имунитет гарантира тяхната независимост при извършване на служебните им действия. Прокурорът е политически неутрален. Взема решенията си по вътрешно убеждение и на база събрани доказателства в хода на обективно, пълно и всестранно разследване. Не искаме да вярваме, но допускаме, че целта е отнемането на функционалния ни имунитет“, пише в декларацията.
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе