Призив за “Локдаун” набира популярност
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 6
МОН все още настоява за присъствено учене в началния курс и прогимназиите
Хаштаг “Локдаун” тръгна в социалните мрежи, споделян под анализи за нуждата от такъв на видни медици като шефа на кардиологията в Александровска болница проф. Добрин Василев, пише 24 часа.
“Истината е, че трябва незабавен локдаун - затваряне на всички пътища за разпространение. Това са училища, университети (минаване на дистанционно обучение), хоум офис, ресторанти, барове, вечерен час. Поне три седмици. След това отваряне при строги мерки
Задължително маски навсякъде, дистанция и дезинфекция. Иначе - пак същото: затваряне на фона на неконтролируема смъртност и пълен блокаж на цялата държава. Като се разболеят критичен брой шофьори от градския транспорт, медицински персонал, администрация, всичко ще блокира спонтанно. Само че цената ще е многократно по-голяма.” Това предупреждение на проф. Василев споделя и шефът на “Отворено общество” Георги Стойчев, маркирайки публикацията с #lockdownnow.
“Скоро предстои локдаун, искате ли, не искате ли. Или ще стане доброволно и навреме, или тотално катастрофално без работещи никакви системи и хора, умиращи по улиците. Всичко, за което говорихме, се случва. Предупредих за бройките починали и за всички други неща (4041 заразени, 210 в критично състояние, 106 медици и т.н. - с малко тестване толкоз, ще видите скоро) преди седмици, многократно. Всеки ден-два загуба без ефективни мерки означава седмица забавяне за възстановяване дългосрочно. И не, локдаунът не просто не е срещу икономиката, той е най-доброто нещо в полза на икономиката, без него няма да възстановим години и нея... В единия случай години, в другия може и десетилетия...” Това пък написа преподавателят и образователен експерт Петър Велков вчера.
Социологът и бивш говорител на ЦИК Цветозар Томов се присъединява към гласовете за спешно затягане.
“Работата не е само в това, че по брой потвърдени случаи на 100 хил. души излизаме между първите 5 в света с тенденция да станем лидери. И Белгия, и Чехия, и Швейцария - страните с по-лоши данни и от нашите, тестват много повече хора. Освен това сме единствената от тежко засегнатите страни, в която със същия темп нарастват и смъртните случаи. (...) Ако продължаваме да не се мобилизираме, още през ноември ще имаме 3 последователни дни с над 100 починали. Не е ли време за крайни мерки? Ако проспим още 10-ина дни, ще извървим пътя до пълна хуманитарна катастрофа”, пише той.
С разрастващ се пожар сравни ситуацията пулмологът Александър Симидчиев.
“Когато имате минимални оплаквания като запушен нос, драскане в гърлото, температура, дори да е ниска, имайте предвид, че в медицината работим с нещо, наречено предварителна вероятност. В момента няма други респираторни инфекции, които да предизвикват такива оплаквания. Няма грип А, няма грип Б. Това, което имаме, е коронавирус. Ако имате такива оплаквания, вероятността да имате коронавирус е голяма. Самоизолирайте се, не разпространявайте инфекцията”, призова той.
МОН продължава да е за присъствено учене на по-малките. В червените зони (всички области без Видин и Добрич) гимназиите остават онлайн и след 12 ноември. За останалите критерият е при 20% отсъстващи с грипоподобни симптоми класът да остава вкъщи.
859 към сряда бяха учителите с доказана инфекция в страната. Само в София са 288, общо 477 са под карантина, в изолация са 5834 ученици. Засега 7 училища от начален и прогимназиален етап в столицата са минали онлайн.
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...