Честит 24 май!

0
На този ден честваме делото на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
На този ден честваме делото на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Снимка: БГНЕС

На този ден честваме делото на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Въздигането на Кирил и Методий като равноапостоли и велики християнски учители става в България още с идването на техните ученици през 886 г. Смята се, че за първи път в епохата на Възраждането на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий – създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров – това е общият църковен празник на двамата светии.

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени“. Химнът е озаглавен "Химна на Св. св. Кирил и Методий“ и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите 6. Панайот Пипков създава музиката към химна на 11 май 1901 г.

Свързването на датата 24 май с Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност произлиза от това, че след 1916 г., когато в България е установен Григорианския календар като държавен, граждански календар, денят на св. св. Кирил и Методий, отбелязван от Българската православна църква на датата 11 май по църковния литургичен календар, се пада на 24 май по държавния и така тази дата добива по-голяма гражданственост. След 1968 г. църквата чества св. св. Кирил и Методий на 11 май и така 24 май остава само Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.

През вековете Кирил и Методий се превръщат в символ на руската култура и обществени стремежи. Те стават знаме на славянското възраждане и национална еманципация в Чехия и други славянски страни. Под влияние на българския култ те са възприети като светци от православната църква и извън славянския свят, включително в съвременна Гърция. В края на ХХ в. папа Йоан Павел II обявява двамата братя за "покровители на Европа“. Десетки народи, предимно в руското културно-политическо пространство през ХХ в. възприемат кирилица като писменост на своите национални езици. Сега 11/24 май се отбелязва в много държави Русия, Украйна, Беларус, Северна Македония, Сърбия, Черна гора, Чехия, Словакия и др.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 5
    6
    Спокоен до 5
    Тия неща не се смятат така, кое било по рано. То и йероглифите са много преди латиницата, пък за клинописа да не говорим.
  • -7
    5
    Дигитална ера
    В обозримо бъдеще кирилицата е "чао"; латиницата е била много преди нея тук по тези земи и ще бъде много след нея...
  • 1
    4
    За 24 май накратко
    През 9 век с цел да привлече Великоморавия към източноправославната църква, Византия поръчва създаването на славянска писменост на Константин и Методий. Княз Ростислав обаче се дърпа, Великоморавия вече е под влиянието на германската църква. Двамата братя биват преследвани и гонени и след напускането на Великоморавия са приети от княз Борис. Та ако се чудите защо поляците са католици и пишат на латиница, затова, те са слуги на запада още от 9 век.
  • 0
    3
    До 1 и 2:
    Ами нали това беше целта на нашите продажни политици, под натиска на САЩ и €С, да ни направят „неприятелска“ страна за братска Русия. Е, да ни е честито, успяха!
  • 5
    2
    Непросветените.
    По повод празникът на славянската азбука – 24 май, Владимир Путин отправи поздравление към Македония, твърдейки, че заслугата за създаването на славянската азбука е изцяло тяхна. Вместо България, Путин поздрави РС Македония за създаването на славянската азбука В официално изявление в социалната мрежа „Туитър“, написано на страницата на руското посолство в РС Македония, от името на Путин е публикувано следното съобщение: „Честитим на братския македонски народ Деня на светите Кирил и Методий, който се чества като държавен празник.“, гласи съобщението. „Днес в Русия е празник – Денят на славянската писменост, а писмеността дойде при нас именно от македонската земя” – пише още в съобщението. „Невъзможно е да се оцени значението на Светите Кирил и Методий за развитието на славянските езици, включително руския и македонския. Трудно е да си представим много от най-големите богатства на световната литература без писмеността, която ползваме, благодарение на солунските братя“, се казва във втора публикация на руското посолство в РС Македония. Публикацията предизвика множество реакции, вариращи от благодарност към „братския руски народ”, че „винаги е на правилната историческа страна”, до призив за признаване независимостта на църквата.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари