Доц. Даниел Павлов: Заплатите в Русе са ниски, защото щаб квартирите на заводите са другаде

10
Печалбата се акумулира там, където са щаб квартирите, заяви икономистът
Печалбата се акумулира там, където са щаб квартирите, заяви икономистът Снимка: Facebook

Печалбата се акумулира там, където са щаб квартирите, заяви икономистът

Разликите в доходите в столицата и страната са сериозни и се задълбочават, предупреждават икономисти.

Националната статистика показва, че БВП на човек в столицата е 3 и половина пъти по-голяма от това в редица области в страна.

Например, средната годишна заплата в Благоевград е два пъти по-ниска от тази в столицата. В югозападната област 23% от населението живее под линията на бедност.

Въпреки, че доходите нарастват с 18% все още много региони от страната изостават икономически. Подобни зони се оформят както в Северна, така и в Южна България.

Преработващата индустрия, енергетиката, информационните технологии и туризма са индустриите-двигатели на икономически растеж в регионите от страната. По-добрата свързаност между икономическите региони в Южна България допринася за тяхното развитие спрямо Севера.

"Проблемът на северните икономически центрове е, че не са свързани. Там като, че ли липсва чисто инфраструктурна възможност, тъй като северната магистрала не е завършена, а пък вертикалните коридори, които трябва да свържат градовете по Дунав с икономическите центрове на юг през Стара планина на този етап по скоро изглеждат като проект, отколкото като нещо, което ще се случи в близко бъдеще", каза Адриан Николов, икономист в Институтът за пазарна икономика, предава БНТ.

"Там, където имаме щаб квартири, там всъщност се акумулира печалбата на съответната фирма. А там, където имате само фабрики и заводи, имате наистина по-ниски заплати и град Русе и редица други градове от Северна България имат предимно точно тази функция на обслужващи предприятия", заяви икономистът и преподавател в Русенския университет доц. Даниел Павлов.

Данните показват разлика до три и половина пъти в БВП на глава от населението в области като Русе, Силистра и Кюстендил спрямо столицата. Видима е разликата и в преките чуждестранни инвестиции. Но друг съществен проблем в икономическото развитие на регионите е демографската криза и човешкия капитал.

"Природните и антропогенните ресурси ги е имало стотици векове преди нас и ще ги има и след нас. Въпросът е в човешкия капитал и потенциала, който имаме ние като държава. Той не е малък но е ключов проблем за развитие на икономиката. Има градове в България, в които населението не позволява да бъде развиван един или друг тип индустрия на база на различни показатели - някои казват, че няма кадри, други - демографски няма хора на тази територия, които да отидат в образователната система, да ги подготви и да придобият тези компетенции, след като завършат да ги приложат на терен в публичния и частния сектор", обясни доц. д-р Георги Николов, ръководител на катедра "Регионално развитие", УНСС.

Така трудно се привличат инвестиции, а заплатите остават ниски. От друга страна доц. Николов коментира, че за да се постигне фискална децентрализация на районите е нужен допълнителен ръст на БВП.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 5
    11
    И защо е така?
    Защото вие произвеждате роби/пролетариат, а не мозъци за щаб-квартири!!!
  • 10
    10
    ФМЦ
    Статистиката показва друго. БВП в Русе не е три пъти и половина по-малко, а около 2 пъти. Наравно сме с другите най-големи градове, има доста по-зле от нас. Аман от нихилисти, целящи незнайно какво. Навремето така изгонихме половината град заради хлора. Аз съм живял 5 години във Варна и мога да кажа, че там въздухът бе доста по-зле от Русе поради наличието или липсата на бриз. Вечер цялата мизерия от Девня се придвижва до Варна, ставаш сутринта в 7-8 часа и все едно се е спуснала мъгла. Не може да дишаш, чакаш да задуха бриз от морето. Само че Варна се задържа, ние намаляхюе.
  • 14
    9
    Това е
    Мажоретката на интригантката и схемаджийката DAnтонова, пенсионерка на хубава заплата в един научен център в селскостопанския унивилает. Същият не работи в областта на икономиката, а в сферата на предприемачеството даже се води ръководител на такъв център по предприемачество в унивилаета с почетен, но всъщност действителен ректор. Аман от такива "експерти".
  • 6
    8
    русенец
    Вече и мандрите стават софийски, ще дам пример с една малка плевенска: Красимира Цалова-земеделски производител Имаме семейна, елитна кравеферма, с дневен млеконадой 700-730л.Фермата ни се намира в село Брегаре(на 30км. северно от гр.Плевен). София, ул.Козлодуй 28 0878 401 351, 0878 401 354, 0878 401 356
  • 36
    7
    русенец
    Доцента не е прав. Не щаб квартирите са в София, а АДРЕСНАТА РЕГИСТРАЦИЯ НА ФИРМИТЕ е в София. Има разлика и тя е в това, че във втория случай и данъците се плащат в София, откъдето е и големият БВП на софиянци. Това, че по този начин половин София "работи" на бюро във фирма, която нито са виждали, нито ще стъпят в нея няма значение, заплатите им вървят. Същото е и с общинските данъци - всички отиват в Бюджета и после ако сме послушни ни дават някоя от нашите кинти. София паразитира върху провинцията си! Такова чудо и през комунизма не е било!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Обикновеният подмазвач се смее, когато шефът му разказва виц.
По-големият подмазвач следи дали другите се смеят!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари